Čo je to Bankroll Management (BM) ?
Bankroll Management je:
1. Suma, ktorú si na tipovanie vyčleníte = bankroll
2. Stanovenie si pravidla akú časť bankrollu budete vsádzať na jednotlivé tipy (jednotky)
3. Aplikovanie v praxi
Najčastejšiu otázku, ktorú dostávame od našich klientov v úvode spolupráce je:
,,Koľko peňazí si mám vyhradiť na tipovanie?”
Nikdy nik Vám nedokáže (a nemal by) odpovedať na túto otázku číselnou odpoveďou (Pozn.: Používanie čísla 10 000€ u nás je len ilustračné, pričom BR niektorých je dokonca vyšší). Prečo?
Totižto samotné financie sú veľmi citlivou témou pre väčšinu z nás ( možno len najbližší poznajú skutočnú situáciu ). Vo financiách by ste mal mať v prvom rade poriadok - odkiaľ koľko chodí / odchádza, aké sú Vaše rezervy a akú časť z nich ste ochotní vyčleniť len a len na betting - alebo aj - akú časť ste ochotný prehrať, pričom to Váš normálny život neovplyvní.... Ouu posledná veta vyzerá hrôzostrašne ale POZOR...Ak budete disciplinovaní, šanca prehrať celý vyhradený bankroll sa bude blížiť k 0 pri dodržiavaní pravidiel, ktoré si v tejto sérii blogov priblížime. Myslíme si, že by Váš bankroll nemal byť určite vyšší ako 50% Vašich možností, ideálne niekde na úrovni do 25-30%.
Ako si nastaviť sumu, ktorú budem vsádzať na jednotlivé tipy?
Vy sám by ste mal poznať svoj vzťah k riziku, či ste konzervatívny investor (“menší risk / menší zisk”) alebo naopak agresívnejší (ochota podstúpiť väčšie riziko pre vyšší zisk). Niečo medzitým je svoj bankroll rozdeliť na 100 jednotiek, čo sa javí ako optimum. Konzervatívne bankrolly sú niekde i na úrovni 200 a viac jednotiek, naopak agresívne sa približujú k 50 jednotkám. Osobné odporúčanie je sa pozerať skôr na konzervatívne rozdelenie svojho bankrollu a definovať si cieľ ktorý bettingom chcete dosiahnuť, či sa chcete stať profesionálom alebo niekým, kto sa pri tipovaní chce len baviť.
Prvé dve fázy sa zdajú ako najľahšie - mali by ste ich mať za sebou ešte predtým než sa pustíte do vsádzania prvých tipov. Aplikácia bankroll managementu je najťažšou fázou, počas ktorej sa učíte samotnej disciplíne. Poďme si povedať, prečo je BM dôležitý.
BM nám je nápomocný v obdobiach, kedy sa nám nedarí (ale i naopak - keď sa nám darí)!
Poznáte ten pocit, keď počas hodiny, dňa či týždňa tečiete nepekný mínus? Nie je to pekný pocit, krajší je určite ten, keď sa cítite nezastaviteľný, keď siahnete na akýkoľvek tip, ktorý je vo výsledku úspešný a Vaše konto rastie. Čo však mnoho ľudí robí ?
V prípade červených období sa snažia stiahnuť mínus na nulu čo najrýchlejšie, v prípade zelených období chcú zas viac a viac a dokážu tak navyšovať vklady kvôli vyšším ziskom. Ani jedna cesta nie je dobrá...áno sem tam to vyjde a vrátite sa späť “na nulu” prípadne v tom druhom prípade vyhráte viac...no častejšie sa ľuďom stáva to, že prehrajú viac resp. o svoj profit touto cestou prídu.
Týmto scenárom sa dá predísť aplikovaním pravidiel bankroll managementu, ktoré ste si stanovili v úvode - dodržiavaním výšky vkladov. Ak vsádzate skutočne value tipy, čiže tipy, ktoré sú na základe Vašich alebo iných analýz hodnotné, vďaka bankroll managementu zlé obdobia pominú a takisto vďaka nemu si udržíte profit po zelených obdobiach. Sériam pri tipovaní sa nevyhnete, jednoducho matematicky existuje pravdepodobnosť, že x tipov po seby vyjde či ujde. Dobrá správa je, že zlé série pominú, tá horšia je, že i tie dobré proste pominú... Preto je tak dôležitým dlhodobý výsledok na pokiaľ možno čo najväčšej vzorke tipov.
Poznámka k dobrým sériam / navyšovaniu vkladov: Zvýšenie vkladov je úplne v poriadku, ak v poslednom období Váš bankroll narástol tak, že si môžete dovoliť prehodnotiť svoj takzvaný “stakes plan”.
Napr.: Máte bankroll so 100 jednotkami, po dlhšom období Váš bankroll narástol na 200 jednotiek. Zastavíte sa a rozhodnete sa, že odteraz svoju dôveru / vklad na 1 tip zvýšite tak, aby ste naďalej dodržiavali pravidlá vkladu na 1 tip, to znamená napr. o 1,5x či 2x. Ak ste boli úspešní mimo betting frontu, nie je nič proti svoj bankroll navýšiť i doplnením peňazí ak ste si počínali v aplikovaní BM úspešne.
Nebezpečným by bolo navýšenie vkladov mimo Váš bankroll plán niekoľko násobne viac, čím by ste sa stali agresívnym investorom až gamblerom a vystavili by ste sa riziku, že počas najbližšieho zlého obdobia môžete trebárs prísť i o celý bankroll.
Ak Váš bankroll sústavne len a len klesá, kdesi sa stala chyba a to nemusí byť práve bankroll mamagementom. O ďalších chybách si povieme neskôr.
Pri bettingu existujú rôzne stratégie stanovenia si výšky vkladov na tip. Nie je nič zlé vsadiť vyššiu stávku na tip, ktorému prikladáte vyššiu dôveru a naopak menej na tip, ktorému dôverujete menej.
To však musí mať svoje pravidlá v závislosti od spomínanej dôvery v tip a v závislosti od hodnoty v kurze. Platí priama úmera, že čím máte vyššiu dôveru v daný tip a zároveň i vysokú hodnotu v kurze, tým by mal byť Váš vklad na tip vyšší. Takto môžete svoj stakes plán rozdeliť na stupne / jednotky, kde by pri malej dôvere vsadíte napr. 1% Vášho bankrollu, pri vysokej hodnote alebo dôvere vsadiť napr. 3% bankrollu. Tým sa snažíte maximalizovať zisk z hodnotných tipov, no nikdy nevsádzajte viac ako 5% Vášho bankrollu. I ten hodnotný tip, ktorému tak veríte nemá 100% šancu na úspech.
Druhou možnosťou je takzvaný flat staking, čo znamená vsádzanie rovnakej čiastky na každý jeden tip. V tomto prípade odporúčame stanoviť si výšku vkladu niekde na úrovni 1 až maximálne 3% Vášho bankrollu. Je tou najjednoduchšou stratégiou, ktorá nepotrebuje väčší rozbor.
Takisto sa ňou môžete vyhnúť bolehlavom tipu: ,,Ooo...na toto som mal vsadiť viac / menej…” :)))
Bankroll management nezabezpečuje to, aby sme už odteraz neprehrali ani 1 tip, BM nás ale chráni pred tým, aby sme neprehrali veľa peňazí naraz. Na to, aby sme prehrali tipov pokiaľ možno čo najmenej a naopak vyhrali čo najviac, je byť pokiaľ možno čo najviac racionálny pri výbere tipov, čo znamená vsádzať “valuebety” a eliminovať emócie na nulu pri výbere tipov. I týmto témam sa budeme venovať v ďalších osobitných blogoch.
Máte už svoj bankroll management nastavený alebo sa idete pustiť do toho? Dobre robíte!