Po tom, čo sme si vysvetlili, čo je bankroll management a prečo je tak dôležitý, môžeme sa pustiť do samotného tipovania. Na začiatok je dobré pripomenúť si, či sa chcete tipovaním baviť alebo chcete si ním zarobiť. Ak ste si vybrali druhú cestu, článok bude pre Vás.
Ak chcete tipovaním dlhodobo zarábať, mali by ste ísť cestou takzvaného value bettingu - vsádzania hodnotných kurzov. Čo to ten value betting teda je?
Predstavte si, že by ste šli hádzať kockou, ktorá má šesť strán s klasickými číslami od 1 po 6. Šanca, že padne určité číslo je 1:6 = 16,6667% (eliminujme možnosť, že by kocka po hodení skončila na hrane, hádžeme dokonalou kockou, ktorá môže zastaviť len na 6 možnostiach / číslach) čiže (fair) kurz na každé číslo by bol 6. Predstavte si však, že by na jednotku nebol kurz 6 ale 10. Ktoré číslo by ste si vsadili ? ...asi 1 však ? A ako často ? Ideálne čo najčastejšie, kľudne aj celý deň, čím by ste zvýšili počet hádzaní a tým pádom i šancu hodiť čo najviac krát 1 a tým svoj čistý zisk navyšovali. Určite sa nevyhnete sériam - jednotka možno nepadne aj 15-20 krát v rade, ale potom môže padnúť kľudne aj 3x v rade (toto nazývame variáciou). Jednoducho dlhodobo (v longrune) profitovať budete - matematiku neoklamete - a presne o tomto value betting a tipovanie je - o matematike. Je rozhodnutie na Vás, či Vám matematika Vaše peniaze zoberie alebo naopak - Vám ich dá.
Presúvame sa teraz k tipovaniu športových zápasov. Iste sa stretli s prípadmi, kedy pri dvoch stávkových možnostiach tipu napr. pri tenise, kde môže vyhrať tenista 1 alebo tenista 2, ste videli kurzy 1,9 - 1,9. Predstavme si, že tenisti sú maximálne vyrovnaní a dávame obom šancu na výhru 50%. V prípade, že by ste trafili víťaza zápasu, chceli by ste vidieť predsa výplatu dvojnásobku vkladu, no nie ? Kam sa teda stratila tá 1 desatina ? K bookmakerovi… On chce na Vás predsa zarobiť, preto si musí zobrať pre seba takzvanú maržu - v tomto prípade je to 5%. Ak teda budete vsádzať tenistu, ktorý má šancu na výhru vo výške 50%, v tomto prípade prichádzate o 5% z každého Vášho vkladu.
To však neznamená, že value sa nenájde i v kurze pod 2,00 a takisto to neznamená, že value JE v každom kurze nad 2,00 pri dvoch stávkových príležitostiach pri športových udalostiach akým je napríklad tenis. Ako teda tu hodnotu v kurze nájsť ? Kedy a ktorý kurz treba vsadiť ?
Prejdeme k pár matematickým vzorcom a použijeme ako príklad dvoch zmienených tenistov. Povedali sme si, že sú maximálne vyrovaní, ale na základe Vašich informácii viete, že tenistu 2 trápi zranenie a je unavený z predchádzajúceho zápasu. Chcete si vsadiť teda tenistu 1, o ktorom sa domnievate, že jeho šanca na výhru vzrástla na 66%. Vtedy si určíte podľa jednoduchého vzorca, aký je fair kurz:
Kurz: 100 / pravdepodobnosť (66%) = 1,515
Už na prvý pohľad sa teda v tomto prípade jedná o hodnotný kurz (v prípade, že máme na tenistovi kurz stále 1,9). Poďme si to overiť ďalším vzorcom, tentokrát pre hodnotu:
Hodnota = kurz x pravdepodobnosť / 100
Hodnota = 1,9 x 66 / 100 = 1,254
Platí, že: v prípade, že sa jedná o výsledok vyšší ako 1 - hovoríme o hodnotnom kurze. Ak výsledok je nižší ako 1 - hovoríme o “podkurze” a v tomto prípade by ste sa vsadeniu mali vyhnúť. Môžeme si to skontrolovať na príklade, kedy by sme tenistovi dali šancu na výhru 45%:
Hodnota = 1,9 x 45 / 100 = 0,855
Pamätáte si z prvého článku vetu: čím vyššia value, tým by i Vaša stavená čiastka mala byť vyššia ? ...samozrejme je, že by to malo byť v rámci dodržiavania ďalších pravidiel bankroll managementu.
Ako čo najpresnejšie určovať subjektívnu pravdepodobnosť ?
To docielite Vašimi vedomosťami o danom športe, ideálne jednej konkrétnej ligy. Vo futbale to bude napr. jedna konkrétna liga z danej krajiny, ideálne nižších líg...Prečo ? Pretože je väčšia pravdepodobnosť, že budete o danej lige a ich mužstvách vedieť viac ako bookmaker, ktorý Vám ponúka kurzy.
V našom prípade je to ATP a WTA okruh (+ challengere / ženské ITF) s orientáciou na tenistov, ktorí sa na tieto turnaje dostanú a teda niekde na prvú 500vku tenistov. Je nesmierne dôležité si viesť vlastné štatistiky o hráčoch a turnajoch (napr. o podmienkach turnajov, poznať herné štýly tenistov, kto to na koho by mal vedieť atď, tu sa medze skutočne nekladú, jednoducho čím viac viete, tým lepšie), mať informácie, ktoré si myslíte, že bookmaker v danom prípade nemá.
Preto máme radšej napr. turnaje kategórie 250, turnaje so špecifickými podmienkami (nie je antuka ako antuka, ani hard ako hard a ani tráva ako tráva o čom sa môžete presvedčiť v našich previews) a častejšie vsádzame zápasy s tenistami rankingovo nižšie postavenými - TOP tenistov naozaj výnimočne a to práve z dôvodu, že informácie o týchto tenistoch neujdú ani bookmakerom. Preto je dôležité informácie si získať z vlastných zdrojov (nie komerčných) a pozeraním zápasov.
Na základe čoho bookmaker vypisuje kurzy ? No sú to najmä (dokonalé) štatistiky na základe formy, H2H atď... Na základe čoho tipuje bežný tipér ? Presne na tých istých základoch. Teraz si predstavte, že bookmaker si z kurzov vezme svoje určité percentá (maržu) a tento bežný tipér vsádza na kurzy bez hodnoty čiže podkurzy. Preto bežný tipér dlhodobo prerába a bookmaker zarába. Dáva to zmysel? Budete sa nabudúce pred vsadením istej udalosti pýtať sám seba, či je ten daný kurz na udalosť hodnotný?
Stratégia value bettingu nie je šprintom ale maratónom. Pre ňu je dôležité byť trpezlivým, pretože výsledky sa neobjavia ihneď po pár tipoch a disciplinovaným tým, že budete dodržiavať bankroll management. Nedovoľte, aby Vaše rozhodnutia ovplyvňovali emócie pocitu ale aby zvíťazil rozum na základe štatistických údajov, znalostí, odpozeraných zápasov a získaných informácii. Preto v bettingu nie je dôležité vedieť správne tipnúť čo najviac výsledkov, dôležitejšie je nájsť čo najviac hodnotných kurzov.