ATP UMAG:
FINÁLE 2021: C. ALCARAZ - R. Gasquet 62 62
PREKVAPENIE 2021: SF Altmaiera z kvalifikácie
TOP 4 2022: C. Alcaraz, J. Sinner, H. Rune, S. Baez
ODHLÁSENIA: F. Krajinovic, F. Cerundolo, N. Basilashvili
DIVOKÉ KARTY: M. Poljicak, Prizmic, Ajdukovic
Úspešnosť underodogov od roku 2011: 32,96%
Nádherný turnaj pri mori, ktorý odporúčame každému, kto túži si spojiť dovolenku s tenisom - tuna sa nudiť nebudete: do 17 skombinujete more/pláž s otvorenými tréningami tenistov, o 17tej začínajú prvé zápasy a po ich odohraní nasleduje každý večer party, o ktorú sa v starajú domáci interpreti či slávni svetoví DJi. Večer je v areáli skutočne veľa ľudí - návštevníkov turnaja i domácich ľudí z celej Istrie.
Toto bude už 32.vydanie turnaja. Okrem domácich tu majú pravidelne vytvorené domáce prostredie aj ďalší tenisti z Balkánu či strednej Európy. Pre veľký počet ľudí a to predovšetkým dovolenkárov, pre ktorých to býva niekedy jedna z prvých skúseností so živým tenisom, sa to tu niekedy podobá na futbalovú balkánsku atmosféru. Ak plánujete návštevu ATP turnaja, Umag by mal byť na popredných miestach. Zo Slovenska to máme autom relatívne blízko, keďže toto prímorské mestečko leží blízko hraníc so Slovinskom.
Tuna je každoročne mimoriadne teplo, hrá sa vo vyššej vlhkosti, ktorá pocitovú teplotu len a len stupňuje, typickej pre prímorské oblasti. Pamätáme si aj 35ky - to už je naozaj reality show Survivor - kto dlhšie vydrží, tak vyhrá. Výhodou je rozhodne hrať večerné zápasy pod umelým osvetlením. V utorok by sme mali zažiť dážď a búrky, čo sme teda ešte v Umagu nezažili v čase konania turnaja.
R. Haase: ,,It was very humid, the conditions on the court were difficult and we spent a lot of energy while playing."
Haider Maurer: "The conditions are extreme with the heat and the humidity. During the day one just tries to find the coolest possible spot. Matches and training are in any case only possible in the evening,"
V minulosti turnaj často zožal od hráčov vlnu kritiky za nekvalitný kurt, na ktorom sa často objavovali diery.
Turnaj nahráva veľkému množstvu vysokých a nečakaných kurzových prekvapení. Darí sa tu enormne kvalifikantom - 2014 Cuevas víťaz, 2017 Rublev titul v pozícii Lucky Losera, 2018 SF Trungellittiho, 2019 finále Balazs, semifinále Caruso, 2021 - Altmaier SF. Suma sumárum 2 tituly, 1 finále a 2x SF za posledných 7 rokov! Každý rok urobí minimálne 1 kvalifikant min. 1 kurzové prekvapko.
V minulosti vyhrali turnaj také mená ako Čilič, Thiem, Fognini, Moya, Caňas, Ferrero, Ferrer, Muster, Rios a minulý rok tu vyhral svoj prvý ATP titul Carlos Alcaraz. S výnimkou Čiliča sa predovšetkým jedná prevažne o ortodoxných antukárov. Nasadená jednotka tu neurobila finále od roku 2009 kedy sa to podarilo N. Davydenkovi.
ATP KITZBUHEL:
FINÁLE 2021: C. RUUD - P. Martinez 61 46 63
PREKVAPENIE 2021: Výhra Erlera nad Alcarazom v kurzoch nad 10
TOP 4 2021: C. Ruud, M. Berrettini, A. Karatsev, R. Bautista Agut
ODHLÁSENIA: Otte, Rinderknech, Monfils, Davidovich Fokina
DIVOKÉ KARTY: F. Misolic, J. Rodionov, N. Jarry
Úspešnosť underdogov od roku 2011: 38,81% (posledných 6 rokov 43,21%!)
V Kitzbuheli hráme podobne ako v Gstaade na antuke v nadmorskej výške tentokrát o niečo nižšej v 762m.n.m. Areál je podobne malý a útulný ako v Gstaade, tuna s veľkým centrálnym kurtom, pričom bočné sú oproti nemu veľmi malé. Podobne ako tam i tu majú tenisti problém s prechodom z Bundesligy.
Nishioka v 2020 keď sa sem šlo z US hardov : "It's really difficult to switch from the hard court to clay and it's about 800 meters in Kitzbuhel so the ball really bounces. The days when returns are always on my mind have arrived."
Kohlschreiber, ktorý v Kitzi býva: "The high altitude conditions here are great for my game as I like to play with a lot of top spin and aggression."
Kitzbuhel v posledných rokoch vyhrala plejáda rôznorodých tenistov ako Haase 2x, Granollers, Goffin, prekvapivo P.Lorenzi, 2x Kohlschreiber, Martin Kližan z kvalifikácie, v 2019 sa konečne podarilo prelomiť tlak domáceho prostredia Dominicovi Thiemovi, Miomir Kecmanovic v 2020 a naposledy tu tretí turnaj v rade vyhral Casper Ruud.
Nestratia sa tu ani tenisti s výborným servisom a big hittingom, ktorí na antuke v kariére toho moc neukázali - finále Istomina 4 roky dozadu z kvalfikácie je toho príkladom.
Je veľký rozdiel, či v Kitzbuheli sa bude hrať po daždi alebo počas teplého a slnečného dňa. Predturnajová predpoveď počasia na tento týždeň hlási prehánky s búrkami počas celého týždňa.
P. Cuevas: ,,The rainy conditions made it more complicated to get the feeling for the balls and the court in my opening match."
Ak by sme sa dočkali suchších kurtov (čo pravdepodobne v čase písania preview nehrozí), budú podmienky rozhodne živšie:
S. Ofner: ,,The ball jumps higher, the game is faster, it helps being aggressive."
Seppi: ,,It has a good kick."
Kitzbuhel je aktuálne najprekvapivejším turnajom (veľmi vysoký index kurzových prekvapení, za posledných 6 ročníkov až 43,21%) v kalendári, po tom, čo v Hamburgu to posledné dva COVID roky prekvapeniami úplne vyhaslo.
Dominic Thiem bol v roku 2019 prvou nasadenou jednotkou po 25 rokoch, ktorá vyhrala Kitzbuhel, pričom v 35 ročnej histórii sa to podarilo už iba Ivaniševičovi (1994) a naposledy aj Ruudovi.
Poďme ďalej:
Kvalifikanti! Až v 7 z posledných 12 ročníkov sa aspoň jeden z kvalifikantov dostal minimálne do semifinále. Spomínaný Martin Kližan doposiaľ ako prvý a posledný spomedzi nich vyhral titul (2018) a ďalší štyria z nich (2020 - Hanfman, 2018 - Istomin, 2015 - Mathieu a 2011 - J. Souza) skončili ako porazení finalisti.
Rok 2020 kvalifikantom extrémne doprial, keď v semifinále skončila hneď trojica z nich (po Hanfmanovi ešte Djere a Huesler) - to sa stalo vôbec po prvý krát v histórii ATP turnajov.
Kvalifkant tu spravil minimálne 1 kurzové prekvapenie v 9 z posledných 11 sezón. V extrémnom roku 2020 sa postarali rovno až o 6 prekvapení.
Ďalej - vždy v prvý hrací deň vyhrá minimálne jeden underdog od roku 2013.
Ďalej - za posledných 10 rokov sa stalo osudným 2. kolo (po tom, ako mali BYE v 1R) minimálne jednému TOP 4 nasadenému tenistovi (v roku 2018, keď vo finále skončili kvalifikanti Kližan s Istominom vypadla kompletná TOP 4ka!), pričom neraz sa jednalo o veľký výbuch. V 9 z 11 ročníkov vypadli z TOP 4 minimálne až dvaja z TOP nasadenej štvorky.
ATP Atlanta
FINÁLE 2021: J. ISNER - B. Nakashima 7-6 7-5
PREKVAPENIE 2021: SF Ruusuvuoriho; QF O´Conella z kvalifikácie
TOP 4 2021: R. Opelka, J. Isner, A. De Minaur, F. Tiafoe
ODHLÁSENIA: Murray, Thompson, Kokkinakis, Fritz, Kecmanovic
DIVOKÉ KARTY: J. Sock, Andres Martin, B. Shelton
Úspešnosť underdogov od roku 2011: 28,52%
Turnajom v Atlante štartuje americké leto na tvrdých povrchoch. Tu každoročne panujú veľmi ťažké podmienky pri tridsiatkách vo vysokej vlhkosti. Turnaj sa odohráva v centre mesta v areáli nákupného strediska na dočasných hracích plochách, ktoré sú natiahnuté len pre potreby turnaja. Tento rok by sa teploty mali podľa predpovedí pohybovať medzi 31 až 33 stupňami, pocitovka môže byť vyššia.
Kyrgios: ,,It’s tough to return on this surface, and the ball flies quite a bit."
Pospisil: ,,These are rare conditions, there aren’t conditions like this on the Tour very much."
Turnaj si zamilujú predovšetkým bigserveri, ktorých kick servis naberá nereturnovateľné parametre. Skáče to tu vyššie ako na iných hardoch:
Querrey: ,,The centre court suits my game; it takes a kick serve, but it rewards you."
Typickým príkladom je John Isner, ktorý turnaj vyhral už 5 krát, pričom sa do finále dostal 8 krát z 10 štartov. Len Nickovi Kyrgiosovi v roku 2016 a tak trošku prekvapivo Alexovi de Minauorvi sa podarilo prerušiť nadvládu amerických tenistov v ešte relatívne krátkej histórii turnaja (od roku 2010). Menoslov víťazov dopĺňajú z radov domácich tenistov M. Fish (2x) a A. Roddick.
Aj vďaka Johnovi Isnerovi sa tu nasadeným jednotkám darí viac ako na iných 250tkach, keď minimálne do QF sa jednotka turnaja nedostala len dva krát. Ani raz sa do finále doposiaľ nepodarilo postúpiť ani jednému z kvalifikantov.
Atlanta počas turnaja pravidelne produkuje aspoň 1 vysoké kurzové prekvapenie: kurz nad 4,6 tu padol v 8 z posledných 11 sezón (minulý rok sa do indexu nezmestila len tesne výhra Ruusuvuoriho nad Sinnerom v kurze 4,18). V posledných rokoch sa to podarilo predovšetkým domácim “atlanťanom” - Kingovi proti Dimitrovovi (2019), Eubanksovi proti Fritzovi a Donaldsonovi (2017) či Opelkovi proti Youngovi a Andersonovi pre nás v pamätnom roku 2016.
WTA Praha
FINÁLE 2021: B. KREJČÍKOVÁ - T. Martincová 6-2 6-0
PREKVAPENIE 2021: Výhra R. Šrámkovej nad Petrou Kvitovou v kurzoch 8+
TOP 4 2022: A. Kontaveit, B. Krejčíková, E. Mertens, S. Cirstea
ODHLÁSENIA: Bencic, Kvitová, Haddad Maia, Alexandrova, Vekic, Dodin, Dart, Maria
DIVOKÉ KARTY: A. Kontaveit, L. Havlíčková, L. Nosková
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV v roku 2021 na harde: 23%
Dejisko turnaja sa niekoľkokrát menilo.Turnaj ostal na Stromovke, no prešiel výraznou zmenou - tou najhlavnejšou je zmena kurtov z antuky na hard a druhou je zmena umiestnenia v kalendári, keď sa z tradičného jarného turnaja stáva letný hardový. História s prestávkami siaha do roku 1992. Minulý rok turnaj slúžil predovšetkým ako warm-up pred olympiádou, tento rok zas poslúži ako rozohra pred hardovou US series.
Tuna sa vždy darilo domácim tenistkám, zvyčajne už od kvalifikácii vyprodukovali hlavne domáce nádeje nejedno aj vysoké kurzové prekvapenie. Češky idú ďaleko a minulý rok pri nabitej zostave nebolo prekvapením, že domáce tenistky sa postarali o finále. Turnaj nakoniec s prehľadom vyhrala nasadená dvojka Krejčíková, jednotka Kvitová sa svojím vypadnutím proti kvalifikantke Šrámkovej postarala hneď v prvý deň turnaja o najväčšie prekvapenie. Rozpálený hard by nás mal čakať ešte v pondelok, potom však ochladenie neminie ani Prahu s teplotami medzi 23 až 27 stupňov.
WTA Varšava
FINÁLE 2021 (Gdynia): M. ZANEVSKA - K. Kučová 6-4 7-6
PREKVAPENIE 2021 (Gdynia): Výhra Kawy nad Begu v kurzoch nad 5
TOP 4 2022: I. Swiatek, S. Sorribes Tormo, I. Begu, C. Garcia
ODHLÁSENIA: Putintseva, Zhang, Zidansek, Juvan, Kostyuk, Siegemund, Krunic
DIVOKÉ KARTY: M. Chwalinska, M. Kubka, W. Falkowska
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV V 2021 (Gdynia): 26%
Turnaj nesie názov WTA Poland open, ktorý sa minulý rok konal v Gdynii. Avšak už po jedinom ročníku sa turnaj vracia späť tam, kde sa hral do roku 2010. Z fotiek to vyzerá na krajší a väčší areál ako tomu bolo minulý rok na severe krajiny, ktorý sme poctili svojou návštevou. Vo Varšave má byť podľa predpovedí medzi 24 až 28 stupňov s občasným dažďom v utorok a v sobotu.