Rogers cup
Alebo inak Canadian Masters je po Wimbledone a US open tretím najstarším tenisovým turnajom na svete. Pôvodne na ňom hrali iba muži a to od roku 1881, ženská časť turnaja sa hráva od roku 1892. Až do roku 1979 sa turnaj hrával na antuke, odvtedy sa odohráva rok čo rok na harde. V roku 1982 sa turnaj po prvý krát hral v Montreale (muži) , pokiaľ ženy ostali v Toronte. Od tohto roku sa rok čo rok Montreal s Torontom striedajú v hostení ATP a WTA turnaja. V roku 2004 bol kanadský turnaj zaradený do takzvanej US open series. Ženský turnaj sa však naďalej odohrával týždeň pred US open čo malo za následok, že top hráčky ako sestry Williamsové či Maria Sharapovova turnaj vynechávali. WTA reagovala pravidlom, že každá tenistka, ktorá skončí na konci roka v TOP 10 musí mať za sezónu odohrať minimálne 4 z 5 Premier 5 turnajov inak budú hráčkam udelené pokuty či straty bodov. Až od roku 2011 sa WTA i ATP turnaj kanadského Masters odohrávajú v jeden týždeň v tejto podobe, akú poznáme dnes.
ATP Montreal
FINÁLE 2019 (Montreal): R. NADAL - D. Medvedev 6-3 6-0
FINÁLE 2021 (Toronto): D. MEDVEDEV - R. Opelka 6-4 6-3
PREKVAPENIE 2021: Finále R. Opelku
TOP 4 2022: D. Medvedev, C. Alcaraz, S. Tsitsipas, C. Ruud
ODHLÁSENIA: Zverev, Nadal, Djokovic, Isner, Basilashvili, Otte, Opelka
DIVOKÉ KARTY: Murray, Goffin, Pospisil, Galarneau
Úspešnosť underdogov od roku 2011 v Kanade: 31,03%
Úspešnosť underdogov od roku 2011 v Montreale: 32,35%
Rankingovo najnižšie postaveným tenistom, ktorý vyhral kanadské Masters je Andrei Pavel (#43, 2001). Odvtedy Toronto vyhrali len Nadal, Djokovic, Murray, naposledy Medvedev a Zverev, ktorý ako vôbec prvý dokázal vyhrať Washington - Canadian Masters double od roku 1995 (Agassi).
Dlhší pobyt vo Washingtone sa zväčša nevypláca a vysoké teploty a vlhkosť z minulého týždňa si tu častejšie vyberajú svoju daň. Naposledy obaja finalisti z Washingtonu leteli v prvom kole ako favoriti - Sinner prehral s Duckworthom v kurzoch nad 5; McDonald s Pairem v kurzoch okolo 2,50.
A.Zverev: ,,It is not easy coming from Washington."
Od roku 2004 Canadian Masters ovládol vždy niektorý z hráčov veľkej 4, ku ktorým sa pridali Tsonga (2014), Zverev (2017) a Medvedev (2021).
Kanadské Masters je najprekvapivejším turnajom spomedzi všetkých turnajov Masters na okruhu, u ktorého jediného ide úspešnosť underdogov cez 30%. Pre mnohých tenistov je to prvý hardový turnaj počas US series po letnom odpočinku. Od roku 2002 čakáme, kedy nejaký kvalifikant postúpi do QF, v Montreale naň čakáme dokonca od roku 1983 (Jarryd, finále).
V Montreale hráme stále na Decoturf i keď sa plánovalo prejsť na Laykold ako je tomu v Toronte. Montreal bol zvyčajne považovaný za o niečo rýchlejší turnaj ako v Toronte no podľa stats sa tu hráva menej tie-brejkov (v 40% zápasov) a i hráči svoj servis štatisticky držia o niečo menej (79% udržaných servisov). Horúčavy panovali i v Kanade no už dnes sa oproti víkendu má ochladiť až o 13 stupňov len na 19 a s dažďom. Ten by mal urobiť určitú šarapatu počas týždňa a teploty by nemali podľa predpovedí vystúpiť nad 27 stupňov.
Turnajový riaditeľ Eugene Lapierre v 2019: "We slowed it down a bit more so the players can be on an equal footing between the big hitters and the good returners."
V predturnajových rozhovoroch sme sa dozvedeli už aj o tohtoročných podmienkach podľa tenistov:
S. Tsitsipas: ,,the courts felt slower than I expected, which is to my liking.”
C.Alcaraz s úsmevom prichádzajúci po nedávnych dvoch antukových turnajoch bol opačného názoru: ,,I came here and the first feeling that I had was 'too fast for me."
Hrá sa s Penn loptami, ktoré v prípade vyššej vlhkosti vedia dobre navlhnúť a sú ťažké:
Kasatkina: ,,Ball is flying so slow."
Nadal: ,,Court is fast, balls are always the same issue. It's a tough ball for the elbow and wrist. It's too heavy but it has been the same issue for years, the brand is working to improve but I do not think they were able to make a difference,"
WTA Toronto
FINÁLE 2019 (Toronto): B. ANDREESCU - S. Williams 3-1 ret.
FINÁLE 2021 (Montreal): C. GIORGI - Ka. Plíšková 6-3 7-5
PREKVAPENIE 2021: Camila Giorgi
TOP 4 2022: Swiatek, Kontaveit, Sakkari, Badosa
ODHLÁSENIA: Collins, Cirstea, Alexandrova, Sasnovich, Van Uytvanck, Sherif
DIVOKÉ KARTY: Andreescu, Venus Williams, Marino, Sebov, Zhao
Úspešnosť underdogov od roku 2011 v Kanade: 31,90%
Úspešnosť underdogov od roku 2011 v Toronte: 35,56%
V Toronte je pravidelne o niečo teplejšie a vlhšie ako v Montreale. Ako sme spomínali vyššie, tu sa prešlo na kurt od Laykold.
Čilič, ktorý sa nie vždy dobre cíti vo vlhkom prostredí, na Toronto: ,,Conditions are a little different to Montreal and maybe Toronto has been one of those tournaments that I have not felt too good at but the conditions are quick and the ball goes through the air quite well, so that suits me. Though some years it was extremely humid and you have to fight through it."
Na rozdiel od mužov, kde za posledných 9 rokov sa len dvaja úspešní kvalifikanti dostali do štvrťfinále, u žien sa ich do štvrťfinále dostali hneď štyri za posledných 7 rokov. Najvýraznejšie sa presadila v roku 2016 Kika Kučová, ktorá skončila až v semifinále, keď postupne vyradila vo vysokých kurzoch Wickmayer, Suarez Navarro, Bouchard aj Kontu. Jej úspech naposledy napodobnila M. Bouzková v roku 2019.
Ani tu sa ženám, v minulosti prichádzajúcim po náročnom týždni vo Washingtone, nedarilo. Len Magda Rybáriková ako jediná finalistka z Washingtonu prešla do štvrťfinále. Ostatné sa nedostali ani cez druhé kolo. Ani zo San Jose to nie je jednoduché, keď v roku 2019 leteli ihneď v prvom kole aj finalistky Zheng a Sabalenka a to obe v pozíciach favoritiek.