Cincinnati Masters
Cinci Masters je najstarším turnajom v USA, ktorý sa hrá v jednom meste, avšak s mnohými presunmi po jednotlivých častiach mesta a to už od roku 1899. Podobne ako Canadian Masters i v Cinci sa spočiatku hrávalo na antuke až do roku 1979, od kedy sa turnaj permanentne odohráva na harde. Tuna sa ako na jedinom turnaji mimo Grand Slamov hráva na štyroch štadiónoch (celkovo k dispozícii až 17 kurtov) od roku 2010. Ako joint event (muži + ženy) sa turnaj hrá od roku 2004, kedy predstavitelia turnaja za pomoci Octagonu skúpili turnaj v chorvátskom Bole a presťahovali ho sem. Od roku 2008 mužská časť patrí USTA, ktorá vlastní aj US open.
Podmienky: Podľa predpovedí na nasledujúci týždeň nás čaká po daždivom víkende prevažne slnečné počasie v tradične vlhkom prostredí, kde sa zvykne vlhkosť vyšplhať až na 90% vo večerných hodinách. Hráme vo vnútrozemí, kde malinkým faktorom je nadmorská výška okolo 260 metrov nad morom, čo pomáha o niečo vyššiemu odskoku lôpt, čo sa premietlo v úspechoch big serverov - tituly tu povyhrávali tenisti ako Kyrgios, Čilič, Milos Raonic 2x semi, John Isner semi a finále, či doktor Ivo práve tu jediný krát v kariére porazil Federera (1:14 H2H). Na rozdiel od Kanady ( hlavne Toronta) tu absentuje faktor vetra, ktorý minulý týždeň narobil šarapatu v niekoľkých zápasoch. Priestor na chyby pre strelcov sa tu tým pádom zmenšuje. V nasledujúcich dňoch pri slnečnom počasí to počas dňa bude pravdepodobne poriadne lietať.
Stosur po teplom a slnečnom dni: ,,It is playing fast because of the heat and the balls really shoot through the air."
Jankovic na prechod z Kanady: ,,It's different conditions from last week (Toronto) to this week — there it was really windy, and they had different balls. Here it's a little more humid and the conditions are a little heavier."
Podmienky sa menia vplyvom počasia a medzi dňom i nocou. Tenisti sa neraz aj zhodli v názore, že podmienky na jednotlivých kurtoch sú odlišné. Sonego: ,,Here the conditions change overnight and it depends a lot on the weather. Today they were faster than usual; with the sun the conditions were very fast. Maybe playing on a bigger court the conditions slow down a bit? For example, yesterday with Alcaraz I found them much slower."
Čilič: ,,I feel and I heard that [centre court] is completely different. It's much faster."
Federer: "Game plan is very simple. It's straightforward. It's fast-court tennis. I think center court plays much faster than the outside courts, so you don't have much time."
Celkovo sa turnaj radí k rýchlejším hardom. V minulosti sa tu hralo s odlišnými Penn loptami, ktoré sa obvykle ťažšie kontrolovali. Minulý rok sa hralo s recyklovanými loptami z predošlého US open / Cinci. Podobne ako v Toronte i tu sa menil povrch z DecoTurf II na Laykold.
Ka. Plíšková: ,,The conditions here, I feel quite good, not because I won here two years ago and played the semis last year, but it's just flying — it's pretty fast. I felt like there was no wind, so it was perfect for me today. It's a little bit different to Toronto, different balls."
Ďalej oproti iným turnajom sú tu niektoré kurty o niečo užšie s menšími výbehmi a tak sa tu o niečo ťažšie bráni baselinarom z čoho naopak profituju agresívni tenisti.
ATP Cincinnati
FINÁLE 2021: A. ZVEREV - A. Rublev 6-3 6-2
PREKVAPENIE 2021: QF B. Paireho
TOP 4 2021: D. Medvedev, R. Nadal, C. Alcaraz, S. Tsitsipas
ODHLÁSENIA: Zverev, Djokovic, Opelka, Monfils, Otte, Thiem
DIVOKÉ KARTY: S. Korda, B. Shelton, J. Wolf, M. McDonald
Úspešnosť underodogov od roku 2011: 30,16%
Od roku 2003 sa len Rafaelovi Nadalovi podarilo vyhrať Kanadu a Cinci back to back. Prechod a zvládnuť 2 Masters turnaji vo vysokej intenzite v ťažkých zápasoch nie je vôbec jednoduché.
Rekordérom turnaja je kto iný než 41 ročný Roger Federer, ktorý turnaj vyhral dokopy 7 krát. Pre porovnanie s Kanadou - Rafa vyhral v Kanade 5 titulov, v Cinci má doteraz jediný pri jedinej finálovej účasti, Federer v Kanade 2 ale v Cinci 7, Nole v Kanade 4 ale v Cinci 1 (+1 v New Yorku v roku 2020, kde sa Cinci Masters v tom čase odohrával).
Nedarí sa tu nasadeným jednotkám, keď za poslednú dekádu vyhral turnaj len Roger Federer. Za posledné ročníky titul získal nejeden bookie outsider, keď v 3 z posledných piatich rokov to boli Medvedev cca @33; Dimitrov cca @33 či Čilič cca @40+. Minulý rok vyhral titul Alex Zverev, ktorý paradoxne predtým v Cinci nevyhral ani jeden jediný zápas v main draw turnaja.
Kvalifikantom sa tu na rozdiel od Kanady darí viac. Najlepším výsledkom je semifinále Dolgopolova z roku 2015, v 2019 sa do štvrťfinále prebojovala hneď dvojica Rublev s Nishiokom, ktorí urobili po dve solídne kurzové prekvapenia. Najviac kurzových prekvapení sa urodí v prvom kole: 35,83%
WTA Cincinnati
FINÁLE 2021: A. BARTY - J. Teichman 63 61
PREKVAPENIE 2021: 4 kurzové prekvapenia na ceste do finále v podaní Teichman
TOP 4 2022: Swiatek, Kontaveit, Badosa, Sakkari
ODHLÁSENIA: Collins, Kerber, Andreescu, Van Uytvanck
DIVOKÉ KARTY: S. Stephens, C. McNally, V. Williams, S. Kenin, S. Rogers
Úspešnosť underodogov od roku 2011: 31,95%
Ako sme spomínali vyššie, ženská časť turnaja má kratšiu históriu v podobe ako ho poznáme dnes. Podobne ako Canadian Masters i Cinci je turnajom kategórie WTA 1000 od roku 2009. Len Serena Williams turnaj vyhrala dva krát, ďalšími boli Garbine Muguruza, Karolína Plíšková, Viky Azarenka, Na Li, Maria Sharapova, Kim Clijsters, Jelena Jankovič, K. Bertens, M. Keys a A. Barty.
Od roku 2011 kedy sa Cinci odohráva hneď po Canadian Masters nevyhrala žiadna tenistka toto double. Avšak trojici Halep (2015, 2018), Serena (2013) a Na Li (2012) sa podarilo byť vo finále oboch turnajoch. Paradoxne na rozdiel od mužov sa ženským kvalifikantkám darilo v Cinci v poslednom desaťročí pomenej keď len A. K. Schmiedlová a T. Babos spravili štvrťfinále.