ATP Basel
FINÁLE 2019: R. FEDERER - A. De Minaur 6-2 6-2
PREKVAPENIE 2019: SF R. Opelku
TOP 4 2022: C. Alcaraz, C. Ruud, F. Auger Aliassime, M. ČIlič
ODHLÁSENIA: N. Kyrgios, S. Korda
DIVOKÉ KARTY: D. Stricker, M. A. Huesler, D. Goffin
Úspešnosť underdogov 2011: 22,18 %
V Bazileji sa hráva od roku 1970, 500kou je od roku 2009. Hrá sa na Greenset povrchu kvalifikovaný za stredne rýchly s loptami ATP HEAD. Hráme v nadmorskej výške 267 m.n.m. čo podmienky oproti iným halovým turnajom o máličko zrýchľuje.
Nishikori: ,,The balls fly a lot here, you really have to hit the ball," said a relieved Nishikori after saving match points against Muller.”
Wawrinka: ,,The court is fast and I experienced much hesitation."
Bazilej nie je spájaný s nikým iným ako s Rogerom Federerom. Švajčiar vyhral domáci turnaj 10 krát a od roku 2006 to bolo s bilanciou 54-3 vždy minimálne finále. V nich ho dva krát zdolal Del Potro a raz Novak Djokovic. Okrem nich dokázal Bazilej vyhrať ešte Marin Čilič v roku 2016 kedy Federer predtým predčasne ukončil sezónu. Roger Federer hrá podstatnú úlohu vo fakte, že Bazilej vyhral vždy niekto z nasadenej štvorky od roku 2004, keď sa turnaj hral ešte na koberci. Bazilej chýbal v kalendári ATP posledné dva ročníky kvôli pandémii.
Kvalifikanti si v Bazileji vedú lepšie ako vo Viedni, keď tu za posledné štyri roky hrali QF, SF i finále, keď v roku 2018 tu Marius Copil porazil Fritza, Zvereva, Čiliča a Lajovica.
ATP Vienna
FINÁLE 2021: A. ZVEREV - F. Tiafoe 7-5 6-4
PREKVAPENIE 2021: Finále Tiafoeho
TOP 4 2022: D. Medvedev, S. Tsitsipas, A. Rublev, T. Fritz
ODHLÁSENIA: Krajinovic, Isner, Monfils
DIVOKÉ KARTY: Misolic, Rodionov, Novak
Úspešnosť underdogov 2015: 29,65 %
Vo Viedni hráme v pomalších podmienkach na povrchu od Rebound Ace vo viedenskej Stadthalle. Turnajom kategórie ATP 500 je od roku 2015.
Podmienky je možné zrovnať s podmienkami v St. Petersburgu, ktorý sa hral naposledy s Viedňou v jednou týždni, no aktuálne z pochopiteľných dôvodov v kalendári nemá čo robiť.
V roku 2019 zmenili lopty na Dunlop All Court. V hale sme podobne ako Dominic Thiem zažili, že je tu relatívne teplo:
"It's hard to return. It's extremely warm in the hall, which makes the game faster.”
Thiem ešte dodal: "I think it’s good, because the [new Dunlop] ball is very fast. It opens up fast and has some good qualities. Just before I played some rallies with Kohlschreiber and he’s saying the same. Once the ball had opened up we had some really good rallies. It’s pretty similar to St. Petersburg. They had different balls there, but that worked out fine, too. Shanghai – you can’t really compare the courts at all."
Aj keď je Viedeň skôr pomalšia hala, sa štatisticky nachádza v TOP 6 turnajov v počte tie-brejkov v zápasoch, spomedzi halových turnajov je v tomto ukazovateli jedničkou (TB sa tu hral v 45,55% zápasoch od 2012).
Turnaj láka našincov svojou blízkou vzdialenosťou k Slovensku a kvalitným štartovým poľom. No to je tak asi všetko. Pripravte sa, že ceny lístkov, patria medzi najvyššie na okruhu. Samotná hala nie je tou pravou tenisovou. Nekupujte si tie najlacnejšie lístky - z horných miest či rohov z tenisu teda mnoho mať nebudete.
Minulý rok nás turnaj šokoval ďalšou novinkou. Vedľajší kurt sa už nenachádza vo vedľajšej “telocvični”, kde sa nie vždy dalo natrepať. Organizátori sa rozhodli, že vedľajší kurt urobia dobrých 10-15 minút (v závislosti od dopravy to môže byť pokojne aj viac) autom od center kurtu veďla klziska, kde si priplatíte ďalšie peniaze. A tak chodenie z kurtu na kurt nie je možné. Na verejné tréningy zabudnite. Vo Viedni o moc väčší zážitok z tenisu ako z tepla domova pred TV mať teda nebudete.
Turnaj veľmi často ovládne niekto z nasadenej TOP 2 - len Lucas Pouille v 2017 v pozícii nenasadeného tenistu, Rublev v roku 2020 tento trend “pokazili” . Veľmi dobre sa tu darilo defenzívne ladenému Murraymu (2 tituly, pričom ho tu porazil len Alcaraz minulý rok) či Ferrerovi. Okrem posledných dvoch spomenutých baselinarov sa vo Viedni zadarilo v posledných rokoch aj bigserverom, keď tituly brali Anderson či 2x Tsonga.
Spočiatku od kedy bol turnaj 500vkou sa tu nedarilo kvalifikantom, ktorým sa nedarilo postúpiť čo i len z druhého kola. Avšak v posledných dvoch rokoch sa z pozície kvalifikanta resp. Lucky Losera podarilo dostať do finále Tiafoemu a pred ním Sonegovi. Bola to výnimka či nový trend? Uvidíme.