Profesionálne poradenstvo a verifikácia tipov

PrihlásenieRegistrácia

Blog - TennisLovers

VIP preview Rotterdam, Buenos Aires, Delray Beach a Doha

12.02.2023 14:40

ATP Rotterdam


FINÁLE 2022: F. AUGER ALIASSIME - S.Tsitsipas 6-4 6-2

PREKVAPENIE 2022: SF J. Lehečku z kvalifikácie 


TOP 4 2023: S. Tsitsipas, A. Rublev, F. Auger Aliassime, H. Rune 

DIVOKÉ KARTY: J. Brouwer, T. Griekspoor, T. van Rijthoven

ODHLÁSENIA: Khachanov, Evans 


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 32,05 %


Tento turnaj kategórie ATP 500 sa odohráva v Ahoy arene, kde nádherný centrálny kurt pojme takmer 16 000 fanúšikov - po Arthurovi Ashovi a centri v Indian Wells je toto 3. najväčší štadión, na ktorom sa pravidelne hrá tenis. 


Riaditeľom turnaja je jeho bývalý víťaz Richard Krajicek. Rotterdam patril kedysi k najrýchlejším turnajom na okruhu, spomaľovanie kurtov ho však neminulo, keď v roku 2012 sa začalo hrať na Decoturf avšak už o rok neskôr sa prešlo na Proflex na ktorom sa hrá dodnes. V roku 2021  kurty premaľovali na čierno a v pohotovosti bolo elektronické instantné jastrabie oko. Podmienky sú tu relatívne pomalé s nižším odkoskom lôpt od Tecnifibre. 


Medvedev: ,,Tough conditions here, really slow."


Hurkacz: "I have already been able to train on the centre court. It's a relatively slow track, so I think we'll see a lot of rallies."


Tu platí niečo podobné ako v Montpelier a to, že tenista po AO vs rozohratý tenista z kvalifikácie či z haly minulého týždňa je v nevýhode.


Rublev (2021): "It was a really tough first round match, playing against a qualifier. I wasn't feeling the ball so well, but it was my first match since taking a week off after Australia. I finished the second set much better than I started the first."


De Minaur (2022): "The court is very slow, very heavy. A huge contrast from the Australian Open. It makes you adjust a lot tactically, the way you play, you cant be as aggressive as you give your opponent a lot of time to pass you or retrieve a lot of balls. You have to be smart when you are attacking or defending. Expect to see a lot of rallies."


Naopak tenisti po prechode z Montpelier nemusia mať vždy problém - Monfils tri roky dozadu dokonca oba turnaje vyhral, Krajinovic 2x SF v rade. Avšak finalisti z Montpelier 2021 Goffin out v druhom kole a Bautista už v prvom, obaja ako favoriti. Minulý rok v prvom kole po titule v Montpelier letel aj Bublik po výsledku 0-2 na sety proti Murraymu. 


Rozdiely v podmienkach boli badateľné medzi centrom a vedľajším kurtom. Barry Cowan:  "Hawkeye data suggests Centre Court is playing medium/slow, and Court 1 medium/fast. It's visibly quicker as well. The ball skips through. Totally different conditions to the Centre Court. You get rewarded on this court for hitting a good shot." 


Spomaľovanie podmienok sa odrazilo na percente udržaných servisov, ktoré šlo dosť rapídne dolu v posledných rokoch: 2017 - 85%; 2018 - 82%, v 2019 dokonca už len 79%; 2020: 82%; 2021: 80%;  čo je jasným znakom spomalenia podmienok. 


Roger Federer bol v roku 2018 jediným, kto za posledných 10 rokov vyhral Rotterdam v pozícii nasadenej jednotky.  Naopak darí sa tu kvalifikantom - 2022 Lehecka semifinale, 2021 Fucsovics finále, predtým v rokoch 2016 až 2018 semifinále v rade pre Seppiho (ako LL), Herberta a Mahuta. 


Napriek tomu, že sa jedná o turnaj kategórie ATP 500, si Rotterdam dlhodobo drží stabilne vysoké priemerné číslo úspešnosti underdogov. Predsa len sa jedná o pomalú halu po rýchlom Australian open pred veľkými outdoor turnajmi. A tak sme pravidelne svedkami veľkých kurzových prekvapení na úkor top nasadených tenistov:


2022 - (5) Shapovalov s Lehečkom @5+; Hurkacz s Musettim @4   

2021 - (3) Zverev s Bublikom @5+; (1) Medvedev s Lajovicom @8 

2020 - (1) Medvedev s Pospisilom @5; (2) Tsitsipas s Bedenem @4,5+ 

2019 - (3) Tsitsipas s Dzumhurom @4,7; (2) Khachanov s Griekspoorom @7,5+

2018 - (5) Wawrinka s Griekspoorom @6,5+; (3)  Zverev so Seppim @5+ 

 

 

ATP Buenos Aires


FINÁLE 2022: C. RUUD - D. Schwartzman 5-7 6-2 6-3

PREKVAPENIE 2022: Bez veľkých prekvapení 


TOP 4 2023: C. Alcaraz, C. Norrie, L. Musetti, D. Schwartzman 

DIVOKÉ KARTY: D. Thiem, G. Pella, Diaz Acosta

ODHLÁSENIA: Moutet


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 24,78 % 


Turnaj sa odohráva v Lawn Tennis clube, označujúci sa za katedrálu Argentínskeho tenisu. Domáci tu hrávajú i Davis cupové zápasy. Aj keď sa z Cordoby nejedná o ďaleký presun, podmienky sú diametrálne odlišné. Buenos Aires je situované pri mori, je tu spravidla vyššia vlhkosť, hrá sa s inými loptami, ktoré tu lietajú pomalšie a tak dostať sa k winnerom v týchto podmienkach je ťažšie, preto si prídu na svoje predovšetkým ortodoxný antukári. Navyše sa oproti minulému týždňu sa má po víkende o niečo ochladiť, čo podmienky ešte viac spomalí. 


Ten kto sa po prvých 4 ročníkoch v Cordobe zdržal, v Buenos Aires dlho nevydržal. Lopty v Cordobe lietajú totižto rýchlejšie než ako tu v Buenos Aires, ktorý sa považuje vôbec za najpomalší turnaj na tour. Hrá sa tu minimum tie brejkov a je ťažké nájsť turnaj, kde hráči držia svoj servis menej často ako tu. 


Pella (lostol finále v Cordobe 2019, prehral prvý set s Cerundolom v BA): "...Today was very hard ... get used to completely different conditions, other balls…”


2022:  Tabilo po finále v Cordobe, ktoré dosiahol po kvalifikácii tu easy prehral 26 46 s Martinezom, Ramos po titule v Cordobe easy 36 36 vyletel s Monteirom,  Londero po SF v Cordobe easy 26 46 s Andujarom. U všetkých sa jednalo +/- o level odds.


2021 - T. Etcheverry spravil druhé kolo v Cordobe z kvalifikácie, o jedna a pol dňa vybuchol v prvom kole kvaldy s Dominguesom v kurzoch @4,5; Bagnis po SF v Cordobe z kvalifikácie prehral tu v even odds s Tiafoem 1-6 3-6: "I was uncomfortable in many ways with the conditions and the little time I had to adjust, although this is no excuse for me. My rival did not give me chances at any time."; Ramos po finále v Cordobe bol dole 2-6 0-2 s Runem, no cez skúsenosti to dokázal otočiť a ocitol sa tu až v semifinále cez poriadne utrápené zápasy. 


2020 - Andrej Martin po SF v Cordobe v prvom kole s kvalifikantom Bagnisom fyzicky odpadol, Schwartzman po SF v Cordobe nenastúpil na SF v BA, Ramos Vinolas zdolal v prvom kole Mayera, ktorý hral finále debla v Cordobe ale v ďalšom kole nestačil na Cuevasa, Djere po SF v Cordobe OUT v druhom kole s Londerom


2019 - Londero (titul v Cordobe) spoločne s Delbonisom (semifinále v Cordobe) OUT v prvom kole, ktorých agresívnejšie poňatie hry nestačilo na baselinarov v podobe Sousu a Munara (Delbonis Munara naopak v QF Cordobe zdolal 2-0, tu však prehral 1-2). 


V Buenos Aires sa darí TOP nasadeným tenistom - od roku 2010 absentovala nasadená jednotka turnaja vo finále len 3x no až dva krát v posledných 4 ročníkoch - v roku 2020 Schwartzman, v roku 2019 zas Thiem skončil na Schwartzmanovi v semifinále a v roku 2016 kedy skončil Rafa Nadal práve na Thiemovi takisto v semifinále. Jediným nenasadeným víťazom od roku 2007 je Alexander Dolgopolov (2017). Od roku 2006 tu nasadená jednotka prešla vždy minimálne do semifinále. 


Tunajšie prostredie kvalifikantom moc neprialo, keď medzi ročníkmi 2019-2014 nik z nich neprešiel ďalej než za druhé kolo a posledným semifinalistom bol Feliciano Lopez v roku 2002. Tento trend sa však podarilo zastaviť.  F. Cerundolo v roku 2021 postúpil do finále z kvalifikácie, avšak nejednalo sa o až tak veľké prekvapenie, keďže na ceste do finále bol v každom zápase kurzovým favoritom avšak väčším prekvapením bolo finále Pedra Sousu v rok predtým z pozície lucky losera. 

 

 

 


ATP Delray Beach 


FINÁLE 2022: C. NORRIE - R. Opelka 7-6 7-6 

PREKVAPENIE 2022: SF J. Millmana 


TOP 4 2023: T. Fritz, T. Paul, D. Shapovalov, M. Kecmanovic 

DIVOKÉ KARTY: A. Kovacevic, J. Sock, F. Verdasco 

ODHLÁSENIA: Brooksby, Opelka, Lehecka 


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 30,17%

 

Turnaj v Delray Beach je jediným turnajom na okruhu, ktorý hostí turnaj ATP tour a zároveň aj turnaj zo série ATP Champions tour. Turnaj je populárnym z pohľadu fanúšikov, čo bolo v minulých rokoch potvrdzované vysokou návštevnosťou najmä počas večerných sessions. Turnaj sa pravidelne nachádza v kalendári ATP počas februára, okrem roku 2021, keď odštartoval tenisovú sezónu. 


Hráme na Plexipave s Penn loptami (HEAD mimo USA). Povrch sa radí medzi pomalé / stredne pomalé kurty s typickým americkým vyšším odskokom lôpt. Neprehliadnuteľným faktorom je vietor a vysoká vlhkosť, keďže hráme v prímorských podmienkach. Veľký rozdiel je v podmienkach medzi dňom a nocou, počas ktorých sú lopty ťažšie vplyvom vlhkosti. 


Dôkazom toho, že to v Delray Beach rýchle nie je, je aj počet TB v zápasoch, ktorý je niekde na úrovni len 35% a to aj napriek tomu, že turnaj je často plný big serverov. Podľa predpovedí nás čaká prevažne slnečný týždeň s teplotami medzi 23 až 29 stupňov.


Raonic: "It's a little bouncier, higher bounce that's the main thing and maybe a little bit slower than the courts at the Australian Open." 


Podobne ako na iných outdoor turnajoch i tu je rozdiel medzi hraním v noci a cez deň: 


Anderson: "There's really a big difference playing at night."


Ten prechod v minulosti (konkrétne z haly v New Yorku) na outdoorové kurty na Miami, nie je vôbec jednoduchý:


Isner: ,,It’s a complete 180 from last week. It’s just tricky. First match out in the heat and humidity is always pretty tough. Everything was very difficult out there today for me.”


Opelka: ,,It’s tough coming from different conditions, different balls.”


List posledných finalistov turnaja v podobe Hurkacza, Opelku, Raonica, Andersona, Del Potra, Rama, Karloviča, Čiliča potvrdzuje fakt, že podmienky svedčia servismanom. Okrem nich sa tu až mimoriadne darí kvalifikantom  - Gulbis víťaz, Matosevic finále, Evans finále, Johnson a C. Harrison semifinále a až 14 kvalifikantov za posledných 12 rokov minimálne štvrťfinále čo je pre kvalifikantov skvelá bilancia.


Naopak nedarí sa tu nasadeným jednotkám. Minulý rok sa čakanie na titul skončilo po 13 rokoch, keď sa tu v tejto pozícii pred Norriem titulu dočkala jednotka turnaja v roku 2009 (M. Fish), pričom odvtedy uhrali len jediné finále keď v roku 2017 Raonic v pozícii nasadenej jednotky na finále proti Sockovi nenastúpil.

 


WTA Doha


FINÁLE 2022: I. SWIATEK - A. Kontaveit 6-2 6-0

PREKVAPENIE 2022: Výbuchy Halep, Rybakiny a Kudermetovej v prvom kole 


TOP 4 2023: Swiatek, Pegula, Garcia, Gauff 

DIVOKÉ KARTY: Azarenka, Oz, Kenin 

ODHLÁSENIA: Sabalenka, Jabeur, Kontaveit, Andreescu


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 28,90%

 

Doha si s Dubajom každoročne strieda status turnaja. Ten menší je vždy v týždni pred väčším turnajom a tak tento rok je ním Doha. Hrá sa v rovnakom areáli v akom sa hrával aj  mužský turnaj. Kurty tu pravidelne menia. Oproti minulým rokom sa podmienky tenistom a tenistkám zdali rozhodne pomalšie.


G. Muguruza (2021): ,,...the courts in Doha are grippier than in Melbourne. Finds they’re playing slower than AO, despite being the same surface and balls..."


Ka. Plíšková (2021): "I think the conditions here are a little bit slower. I like that. Of course it can be windy."


Aj tu sú značné rozdiely  medzi podmienkami počas dňa a v noci kvôli púštnemu prostrediu. V Dohe sa začína hrať main draw až po 14te miestneho času a tak tých nočných zápasov je tu viac. V noci je to totižto po ochladení a zvýšení vlhkosti pomalšie. Faktorom je tu vietor a treba sledovať, ktorý zápas sa hrá na chránenejšom veľkom centri či na niektorom z vonkajších nechránených kurtov.  Predpoveď počasia hovorí o teplotách od 22 do 27 stupňov, v noci môžu poklesnúť najnižšie k 15 stupňom. 


A.Murray: ,,...But you play at night here, when it cools down, and it has an affect on how the match is being played, so you have to construct the points better and be a bit more patient..."


Turnaj výrazne nefavorizuje určitý herný štýl, čo potvrdzuje zoznam posledných víťaziek: Swiatek, Sabalenka, Mertens, Kvitová, Plíšková, Suarez Navarro, Šafářová, Halep, Azarenka.


Kvalifikantky tu v posledných rokoch uhrali 5x QF od roku 2011, maximom je SF Peguly z roku 2021. 

 

Vidieť komentáre a komentovať môže len prihlásený používateľ...
Napíšte komentár...
Napíšte komentár...

VIP Madrid Masters PREVIEW

25.04.2023 11:18 zobraziť...

VIP Mníchov, Banja Luka, Barcelona a Stut...

16.04.2023 21:20 zobraziť...

VIP Monte Carlo preview

16.04.2023 21:19 zobraziť...

VIP Houston, Marrakech, Estoril, Charlesto...

16.04.2023 21:18 zobraziť...

VIP Miami preview

16.04.2023 21:17 zobraziť...

VIP Indian Wells preview

16.04.2023 21:16 zobraziť...

VIP preview Dubaj, Acapulco, Santiago a Mo...

26.02.2023 18:37 zobraziť...

VIP preview ATP Doha, Rio de Janeiro, Mars...

19.02.2023 11:30 zobraziť...

VIP preview Rotterdam, Buenos Aires, Delra...

12.02.2023 14:40 zobraziť...

Australian open preview

15.01.2023 12:06 zobraziť...

VIP preview - 2. týždeň

08.01.2023 18:43 zobraziť...

VIP preview - 1. týždeň 2023

01.01.2023 19:49 zobraziť...

VIP Paris Masters PREVIEW

31.10.2022 09:43 zobraziť...

VIP Viedeň a Bazilej preview

23.10.2022 20:57 zobraziť...

VIP preview Antwerp, Stockholm, Napoli a G...

16.10.2022 18:36 zobraziť...

VIP Gijon, Florencia, Cluj a San Diego pre...

09.10.2022 17:11 zobraziť...

VIP Astana, Tokyo, Ostrava a Monastir prev...

03.10.2022 11:52 zobraziť...

VIP Sofia, Tel Aviv, Seoul, Parma a Tallin...

24.09.2022 15:47 zobraziť...

VIP Metz, San Diego, Tokyo a Seoul preview

18.09.2022 19:00 zobraziť...

VIP US open preview

29.08.2022 12:06 zobraziť...

VIP Winston Salem a Cleveland PREVIEW

21.08.2022 12:58 zobraziť...

VIP Cincinnati preview

15.08.2022 11:32 zobraziť...

VIP Canadian Masters preview

08.08.2022 11:34 zobraziť...

VIP PREVIEW Washington, Los Cabos a San Jo...

31.07.2022 14:01 zobraziť...

VIP PREVIEW Umag, Kitzbuhel, Atlanta, Prah...

31.07.2022 14:00 zobraziť...

VIP PREVIEW Hamburg, Gstaad a Palermo

17.07.2022 13:55 zobraziť...

VIP Bastad, Newport, Lausanne a Budapešť...

11.07.2022 11:46 zobraziť...

PREČO NEKUPOVAŤ TIPY OD RESELLERA

21.01.2021 15:21 zobraziť...

Budúcnosť stávkovania

15.01.2021 15:11 zobraziť...

Arbitráže a dropping odds

03.01.2021 11:29 zobraziť...

Kamenné pobočky vs online stávkové kan...

24.12.2020 13:04 zobraziť...

Systémy používané v bettingu

24.12.2020 12:53 zobraziť...

Veľké vs malé ligy

24.12.2020 12:28 zobraziť...

Odpredávanie tiketov

20.12.2020 16:01 zobraziť...

Psychológia v stávkovaní

16.12.2020 18:23 zobraziť...

Ako fungujú stávkové kancelárie? Preč...

03.12.2020 20:29 zobraziť...

Všetko je to hazard

29.11.2020 12:09 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 3. Ma...

17.05.2020 12:52 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 2. Vs...

08.05.2020 11:19 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 1. Vy...

03.05.2020 17:54 zobraziť...

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).