Profesionálne poradenstvo a verifikácia tipov

PrihlásenieRegistrácia

Blog - TennisLovers

VIP Indian Wells preview

16.04.2023 21:16

BNP Paribas open - Indian Wells 


Turnaj sa odohráva v štáte California neďaleko Los Angeles v oblasti Coachella Valley, známej najmä pre svoju slnečnosť - slnko tu svieti v priemere 354 dní v roku, čo vytvára fantastické podmienky pre tenis. Turnaj je hneď po Grand Slamoch najnavštevovanejším turnajom na okruhu, ocenenie turnaj roka získal niekoľkokrát a centrálny kurt s kapacitou viac ako 16 000 miest na sedenie je druhým najväčším tenisovým štadiónom na svete po štadióne Arthura Asha v New Yorku.


Rafael Nadal: “I love being here and not being in a big city. I love the calm that we have here in the desert comparing to when we play in the big cities (that’s almost all the time). And the organisation is one of the best without any doubt. We don’t need to call it the fifth Grand Slam. This tournament is big enough to be important by its own name.”


Turnaj vlastní americký biznisman Larry Ellison, aktuálne šiesty najbohatší muž planéty (Bloomberg; 1.2.2023), ktorý je zakladateľom veľmi silnej spoločnosti Oracle Enterprise, ktorý je do tenisu úplný maniak - v lóži ho vidieť takmer každý hrací deň a do turnaja vráža každý rok niekoľko miliónov dolárov čím sa Indian Wells Tennis Garden drží neustále o krok vpred oproti ostatným turnajom a práve preto často počujete označenie “piaty Grand Slam”. Ako turnajového riaditeľa si najal Tommyho Haasa a spolu vytvárajú pre všetkých nezabudnuteľný turnaj, z ktorého sa nikomu nechce ísť preč. V roku 2011 bolo práve na Indian Wells po prvý krát zavedené jastrabie oko na všetkých kurtoch (aj v kvalifikácii) a v roku 2012 bol vôbec prvým turnajom, kde víťazi ženského i mužského pavúka získali odmenu vo výške 1 milión dolárov. 

 

Podmienky:


Tie si zaslúžia v tomto špecifickom prostredí dlhší a detailnejší popis, ktorý treba pri výbere tipov používať. Toto rozhodne nie je typický turnaj na outdoor harde. V Indian Wells sa hrá na Plexipave s loptičkami od Penn. Tie schytali opäť dávku kritiky. Keďže v tomto suchom vzduchu pravidelne za slnečných dní lietajú lopty rýchlo, potrebovali organizátori podmienky spomaliť drsným a pomalým kurtom, na ktorom tak vedia lopty poriadne vyskakovať. 


Wozniacki: "The courts are extremely slow and the bounce is extremely high. You definitely have to grind out there. There's no easy points." 


Kohlschreiber: “...desert dry heat makes the ball bounce very high...”


Povrch pomáha tenistom využívajúci top spin a kick servis - preto sa tu nestratia “antukári” či servismani typu John Isner (finále 2012), keď v denných podmienkach dokáže mať jeho servis takmer nereturnovateľnú trajektóriu, naopak nočné pomalšie a ťažšie podmienky tento fakt úplne mažú a servis už takou zbraňou ako cez deň nie je. 


J. Isner: "When I get out there and play the ball is sitting up in my strike zone. It's not a situation where the ball is staying lower and I'm not able to hit down on the ball. It gives me a lot of time to go for my shots, and, you know, it's up on my shoulders, which I like. I can't ask for better conditions for me." 


Polansky na rozdiel medzi dňom a nocou: “It got really, really slow out there – really slow. With the drop in temperature once the sun went down. It’s a completely different kind of match playing from the day time into the evening.”


Rublev na rozdiel medzi dňom a nocou: ,,The conditions were completely different with what I practised with all week. At night it’s super, super slow, it’s a huge difference if you practise in the afternoon. It’s part of our sport, sometimes you play night matches, and it can happen, but still the way I played tonight was good.”


V roku 2018 namerali CPI na úrovni 32,1 roky predtým len 27,8 respektíve 27,9 čo je na stupnici charakterizovaný za pomalý povrch na úrovni antukových turnajov - také Monte Carlo má CPI cca 25 (!). Hrá sa tu dokonca i menší počet tie brejkov ako na niektorých antukových turnajoch. 


Treba povedať, že tieto podmienky nesadnú každému, nájdu sa tenisti, ktorým sadne ale i takí, ktorým vyslovene nesedí - najmä tým, ktorí hrajú predovšetkým priamky, ktoré sú na tomto vysoko skákajúcom, pomalom a drsnom harde úplne neefektívne. Priamky sa navyše hrajú s menšou net clearance ako také top spiny a tak to týmto tenistom dokáže v tomto vzduchu poriadne zaletieť. 


Slová G. Simona toto len potvrdzujú: "It's the desert. It's really hard for me. I feel that if I let a ball go flat, I can kill someone in the third row. Several times today I hit, the ball goes seven meters long."


Medvedev: ,,Practice was not feeling amazing because its so different to other hard courts, its so slow, balls are slow, but It was actually going through the air fast so that’s why I think we can see every match on tv has like 35 shot rallies. It’s not easy so I think physical conditions are going to be the key, physically I’m ready and that’s the most important.”


Dovolíme si tvrdiť, že tu je ľahší prechod z antuky ako z nejakej európskej haly - Delbonis po prechode z juhoamerickej antuky s pár dňovou aklimatizáciou: "Coming from the tour in South America on clay, then to here on hard courts that are a bit slower than usual always helps the adaptation, to be ready in the shortest possible time. You have a few days to be ready for the first match."


Wawrinka: "I like the tournament. I think in general the conditions are good for my game. A hard court and quite slow, I would say. You can really play your game. I think for me this year it's for sure special because I'm happy to be back."


M. Keys, ktorej sa tu pravidelne nedarí, po prehre počas chladného dňa: "I definitely think these slow, high-bouncing, gritty courts don’t completely play to my favour  and especially days like this where it’s heavier and kind of rainy." 


D. Kasatkina (finále 2018) s jej “loopy” hrou: "I love to run, especially here in Indian Wells, and I love that the ball is bouncing so high, so I love this place, really."  


Kerber tu síce raz hrala  finále, no jej hra takisto nie je optimálna pre tieto podmienky: "For sure it's maybe not the favourite court for me, because it's really slow. I make a lot of mistakes, easy ones, and not my day at the end.”


Príprava a aklimatizácia na tento turnaj je naozaj nesmierne dôležitá.  Svoje by vedel hovoriť napríklad taký Thiem, ktorý sem prišiel v dostatočnom zhruba 11 dňovom predstihu, mal pred IW po začiatku sezóny 2019  bilanciu 3-7. Napriek tomu tu vyhral vôbec svoj prvý Masters titul, kto by však povedal, že by prišiel na harde - na druhej strane perfektne podčiarkuje popis podmienok vyššie a fakt, že ani antukári sa tu nestratia. 


Thiem: "The previous days here in Indian Wells helped me a lot to get back to my top level physically and also to play good tennis again. It was 11 days of good practice. I’ve had really good practise and preparation, but I will see how it’s going in matches. That's where I got my good feeling and my good tennis and also the good physical health back."

 


ATP Indian Wells 


FINÁLE 2022: T. FRITZ - R. Nadal 6-3 7-6

PREKVAPENIE 2022: Prvý Masters titul domáceho Taylora Fritza 


TOP 4 2022: C. Alcaraz, S. Tsitsipas, C. Ruud, T. Fritz 

DIVOKÉ KARTY: Holt, Sock, Thiem, Y. Wu, Kovacevic 

ODHLÁSENIA: Djokovic, Nadal, Kyrgios, Cilic, Korda, Brooksby, Goffin, Bonzi, Opelka, Kwon, Moutet, Edmund, Mmoh 


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011:  28,53 %


Rekordérmi turnaja sú Roger Federer a Novak Djokovic s 5 titulmi, Rafa vyhral IW 3 krát, naopak z big 4 sa tu nikdy nedarilo Andymu Murraymu. Napriek dominancii veľkej trojky posledné 4 tituly brali T. Fritz, C. Norrie, D. Thiem či Del Potro. 


Indian Wells je ako stvorený na vysoké kurzové prekvapenia. Nielenže je ich celkovo nadpriemerne veľa spomedzi Masters turnajov, ale i každý rok si to tu niekto odskáče v poriadnom kurze, nejaké päťkové kurzy nie sú sporadické a neraz padne i gigantický kurz (Andy Murray tu bol na vysoké kurzy špecialista - až 4 krát vypadol na turnaji v kurzoch cez @10). Vybrané top kurzové prekvapenia za posledné roky:   


2022: Fritz d. Nadala @5; Monfils d. Medvedeva @7+


2021: Ramos Vinolas porazil F. Augera Aliassimeho v kurze @5; Paul Rubleva v @5+; Dimitrov Medvedeva @6,5+; Fritz Zvereva @5,3+  

2019: Kohlschreiber porazil Djokovica @10+, Struff A. Zvereva @5+ 

2018 (ako cez kopirák): Taro Daniel porazil Djokovica @8+, J. Sousa A. Zvereva @5+

2017: Pospisil Murrayho @12+, Fognini Tsongu @6+, Bagnis Benneteaua @5+

2016: Delbonis Murrayho @14+, Ramos Vinolas Kyrgiosa @5+

2015: Haase Wawrinku @8+, Berrer Gasqueta @5+...

2014: Dolgopolov Nadala @6+; Gonzalez Dodiga @5+  

2013: Del Potro Noleho @5,8; Berlocq Nishikoriho @6,3+; Anderson Ferrera @4,7 

2012: Isner Djokovica @6,5+; Istomin Ferrera @6,3+; Ebden Fisha @5; Garcia Lopez Murrayho @17 (!) 


Kvalifikantom sa tu podarí každoročne niekoľko kurzových prekvapení. Najvýraznejšie do celkového výsledku turnaja sa spomedzi nich podarilo prehovoriť Spadeovi (SF 2003) a naposledy Miomirovi Kecmanovicovi v pozícii LL v roku 2019 (QF). 

 


WTA INDIAN WELLS


FINÁLE 2022: I. SWIATEK - M. Sakkari 6-4 6-1 

PREKVAPENIE 2022: Štvrté kolá kvalifikantiek Dart a Saville 


TOP 4 2022: I. Swiatek, A. Sabalenka, J. Pegula, O. Jabeur 

DIVOKÉ KARTY: Stearns, McNally, Navarro, Kenin, Volynets, Ann Li, Mandlik, Yastremska

ODHLÁSENIA: Kontaveit, Q. Zheng, Osorio, Cristian, Tig, Bogdan 


ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 28,51%


Indian Wells patrí medzi najprekvapivejšie turnaje a to síce ani nie tak počtom ako skôr, že tu vždy niekto nečakaný zažiari. Pred Igou Swiatek tu tituly vyhrali Paula Badosa (2021), ešte v tom čase bez Grand Slamových titulov Biance Andreescu (2019) a v tom čase dokonca ešte nenasadenej Naomi Osake (2018). Obe v danom ročníku o pár mesiacov neskôr vyhrali i US open. 


Predtým bolo veľkým prekvapením triumf Vesniny, 2x turnaj ovládla prekvapivo i Daniela Hantuchová. V posledných 9 finálových dueloch sme videli hneď 17 rôznych tenistiek. Jedinou hráčkou, ktorá tu dokazála byť vo finále 2x za posledných 8 ročníkov je Vika Azarenka. 


Kvalifikantkám sa najvýraznejšie zadarilo v poslednej dekáde Tsurenko a Dellacque v rokoch 2015 a 2014, kedy obe uhrali štvrťfinále. Za posledné dva ročníky 4 kvalifikantky sa zastavili až v štvrtom kole, pričom minulý rok Dart so Saville narobili až po 3 nemalé kurzové prekvapenia. 


Najviac prekvapení sa urodí v prvom kole (30,7%), no ešte viac prekvapivými sú semifinálové a finálové kolá, v ktorých majú kurzové outsiderky za posledných 11 rokov až 50% úspešnosť.

 

Vidieť komentáre a komentovať môže len prihlásený používateľ...
Napíšte komentár...
Napíšte komentár...

VIP WTA Peking preview

29.09.2023 20:20 zobraziť...

VIP ATP Peking a Astana preview

27.09.2023 12:25 zobraziť...

VIP WTA Ningbo a Tokyo preview

24.09.2023 14:46 zobraziť...

VIP ATP Zhuhai a Chengdu preview

19.09.2023 10:46 zobraziť...

VIP WTA Guangzhou a Guadalajara preview

17.09.2023 18:33 zobraziť...

VIP US open preview

16.09.2023 12:50 zobraziť...

FREE analyzovaný tip: NGOUNOUE

28.08.2023 15:59 zobraziť...

VIP preview ATP Winston Salem a WTA Clevel...

20.08.2023 11:32 zobraziť...

VIP Cincinnati preview

14.08.2023 17:56 zobraziť...

VIP Canadian Masters PREVIEW

06.08.2023 12:22 zobraziť...

VIP Washington, Kitzbuhel, Los Cabos a Pra...

30.07.2023 19:13 zobraziť...

VIP Hamburg, Umag, Atlanta, Lausanne a Var...

22.07.2023 21:15 zobraziť...

VIP Budapešť, Palermo, Gstaad, Bastad a ...

16.07.2023 13:34 zobraziť...

VIP Wimbledon preview

02.07.2023 16:53 zobraziť...

VIP Mallorca, Bad Homburg a Eastbourne pre...

28.06.2023 15:54 zobraziť...

VIP Queens, Halle, Berlín a Birmingham pr...

18.06.2023 16:04 zobraziť...

VIP Preview Stuttgart, Hertogenbosch a Not...

11.06.2023 20:41 zobraziť...

VIP Ženeva, Lyon, Strasbourg a Rabat prev...

09.06.2023 07:41 zobraziť...

VIP Rím Masters preview

09.06.2023 07:39 zobraziť...

VIP French open preview

09.06.2023 07:37 zobraziť...

VIP Madrid Masters PREVIEW

25.04.2023 11:18 zobraziť...

VIP Mníchov, Banja Luka, Barcelona a Stut...

16.04.2023 21:20 zobraziť...

VIP Monte Carlo preview

16.04.2023 21:19 zobraziť...

VIP Houston, Marrakech, Estoril, Charlesto...

16.04.2023 21:18 zobraziť...

VIP Miami preview

16.04.2023 21:17 zobraziť...

VIP Indian Wells preview

16.04.2023 21:16 zobraziť...

VIP preview Dubaj, Acapulco, Santiago a Mo...

26.02.2023 18:37 zobraziť...

VIP preview ATP Doha, Rio de Janeiro, Mars...

19.02.2023 11:30 zobraziť...

VIP preview Rotterdam, Buenos Aires, Delra...

12.02.2023 14:40 zobraziť...

Australian open preview

15.01.2023 12:06 zobraziť...

PREČO NEKUPOVAŤ TIPY OD RESELLERA

21.01.2021 15:21 zobraziť...

Budúcnosť stávkovania

15.01.2021 15:11 zobraziť...

Arbitráže a dropping odds

03.01.2021 11:29 zobraziť...

Kamenné pobočky vs online stávkové kan...

24.12.2020 13:04 zobraziť...

Systémy používané v bettingu

24.12.2020 12:53 zobraziť...

Veľké vs malé ligy

24.12.2020 12:28 zobraziť...

Odpredávanie tiketov

20.12.2020 16:01 zobraziť...

Psychológia v stávkovaní

16.12.2020 18:23 zobraziť...

Ako fungujú stávkové kancelárie? Preč...

03.12.2020 20:29 zobraziť...

Všetko je to hazard

29.11.2020 12:09 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 3. Ma...

17.05.2020 12:52 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 2. Vs...

08.05.2020 11:19 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 1. Vy...

03.05.2020 17:54 zobraziť...

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).