ATP Houston
FINÁLE 2022: R. OPELKA - J. Isner 6-3 7-6
PREKVAPENIE 2022: QF Brouwera z kvalifikácie
TOP 4 2023: F. Tiafoe, T. Paul, B. Nakashima, J. Isner
DIVOKÉ KARTY: S. Johnson, F. Verdasco, J. Sock
ODHLÁSENIA: Y. Wu, A. Mannarino, F. Krajinovic
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 32,83 %
História U.S. Men's Clay Court Championship, čo je oficiálny názov turnaja, siaha až do roku 1910, kedy sa uskutočnil prvý ročník turnaja ako ideu založiť antukový turnaj na západe spojených štátov. Turnaj sa uskutočnil v rôznych mestách v USA až pokiaľ sa v roku 2001 usadil v najväčšom meste štátu Texas, v Houstone.
Hrá sa na takzvanej Fast-dry antuke nafarbenej na hnedo, ktorá je položená na tvrdom podklade, na ktorom je vrchná antuková vrstva relatívne klzká. Podmienky o niečo zrýchľujú lopty Wilson US open.
Almagro: ,,The more traditional clay is more compact - the surface and the base are one and the same), whereas here the base is very hard, and the surface is softer, looser. Which makes it slippery."
Čo to tu vo výsledku znamená? John Isner a Ivo Karlovic práve tu vyhrali svoje jediné ATP antukové tituly a výborné bilancie tu majú aj iní bigserveri. Houston patrí v štatistike service holds medzi popredné antukové turnaje, keď odrátame turnaje v nadmorských výškach, patrí mu prvenstvo. Okrem bigserverov turnaj vyhrali i Monaco (2x), Verdasco, J. Sock (ktorí obaja dostali WC) či Garin. Za posledných 20 rokov vyhral titul americký tenista 10 krát, pričom runner upom skončili ďalších 11 krát odkedy sa turnaj hrá v Houstone.
Faktorom sú tu v tomto období vyššie teploty, vlhkosť a vietor. Pre podmienky na antukovom turnaji je faktorom počasie. Zvykne tu byť teplo, vlhko ale i daždivo a chladno. Lopty tu pri slnečnom a teplom počasí dokážu skákať naozaj vysoko.
J. Isner: ,,If it's a warm day, the clay is a little bit fast, but it's also bouncing up high. That's perfect for me. I want a fast court for my serve, but I want a high-bouncing court for the rest of my game. So it's something that the more you play on, the more comfortable you are moving on clay.”
Predpovede počasia hlásia pre najbližšie dni teploty od 27 až po 32 stupňov, no v druhej polovici týždňa od stredy, kedy sa rozohrá druhé kolo má pršať s teplotami len od 20 po 24 stupňov, to by malo znamenať, že lopty by mali vyskakovať o niečo nižšie. Faktorom je vlhkosť a vietor.
J.J. Wolf: ,,It was hot and humid, I was just trying to get through it."
Zaujímavosťou je fakt, že nasadená jednotka nevyhrala turnaj od roku 2005 (Roddick). Posledným finalistom z kvalifikácie je Zabaleta z roku 2007.
ATP Marrakech
FINÁLE 2022: D.GOFFIN - A. Molčan 3-6 6-3 6-3
PREKVAPENIE 2022: Alex Molčan a kvalifikanti v prvom kole
TOP 4 2023: L. Musetti, J, Evans, B. van de Zandschulp, T. Griekspoor
DIVOKÉ KARTY: E. Benchetrit, A. Moundir, Y. L. Laaroussi
ODHLÁSENIA: D. Goffin, A. Molčan, A. Rinderknech, L. Djere, I. Ivashka, U. Humbert
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2016 (Marrakech): 39,58% (!)
História jediného afrického turnaja v kalendári ATP siaha do roku 1984, kedy figuroval v kalendári ako challengerový turnaj. 250kou je od roku 1990 a až do roku 2016 sa odohrával pri mori v Casablance. Marrakech sa na rozdiel od Casablancy rozprestiera na úpätí pohoria Atlas v nadmorskej výške okolo 460 m.n.m. Podmienky sú vzhľadom na nadmorskú výšku, vnútrozemie a vietor dosť dosť tricky:
Kanepi: ,,In Marrakech we played with balls that flew off the racquet quite easily and bounced very high."
Minella: ,,The clay really fast because of the heat drying it really fast, and because the high altitude makes the ball fly a bit more."
J. Sousa: ,,The conditions here are difficult to play, there is a little altitude and the ball also does not help much, besides that today was a little wind, which also made it difficult.”
Keďže sme relatívne ďaleko od mora a na úpätí pohoria navyše častokrát v suchom a teplom vzduchu, lopty “tu poriadne letia”. Navyše sa tu často sťažujú tenisti na lopty i na samotný povrch.
Haase (2018): ,,'Fuck this court and fuck these balls'' preklad nepotrebujú.
Predpovede počasia sú dosť podobné tým z Houstonu: teplý a slnečný víkend a prvé kolo s tridsiatkami, ktoré vystrieda v stredu dážď a ochladenie len s teplotami ledva cez 20 stupňov. Podľa predpovedí by sa tak turnaj mal rozdeliť na dve odlišné polovice s rozdielnymi podmienkami.
Prvý antukový týždeň + špecifické podmienky = vysoký počet prekvapení. V ročníkoch 2016, 2017 a 2018 sa tu chodilo po Davis cupe a favoriti tu mali neraz nižšiu motiváciu pred 1000kou v Monte Carle. Nesmierne vysoký počet prekvapení si však turnaj zachoval aj bez tohto faktoru. Posledné ročníky priniesli niekoľko vysokých kurzových prekvapení a šokujúcich výsledkov, turnaj patrí medzi najprekvapivejšie vôbec:
2022: (WC) Jaziri porazil Veselého @7; (Q) Basic Majchrzaka @4,3+; (Q) Kotov Griekspoora @3,5; Alex porazil (1) Augera @4
2020 a 2021 sa turnaj nehral
2019: Munar porazil (1, WC) Zvereva @4+; (Q) Menendez Maceiras (6) Verdasca @5; Paire 4 kurzy nad @2,00 a titul
2018: (Q) Vatutin (1) Ramosa Vinolasa @4+; (WC) Ouhab (3) Kohlschreibera @6 /// až 10 (!) zápasov zo 16 v prvom kole vyhrali underdogovia
2017: nezabudnuteľné výhry lokálnych tenistov Ahoudu @17,57 a El Amraniho @12,23 (pinnacle closing odds) nad Granollersom a Delbonisom (cez skreč) / Čoričov titul cez 3 kurzové prekvapenia
Turnaj 3x zo 4 ročníkov vyhral nenasadený tenista (Paire, Andujar a Čorič) a len pri premiére štvrtý nasadený Delbonis. Najlepšími výsledkami kvalifikantov sú QF v podaní Sonega a Vatutina.
ATP Estoril
FINÁLE 2022: S. BAEZ - F.Tiafoe 6-3 6-2
PREKVAPENIE 2022: F. Tiafoe
TOP 4 2023: C. Ruud, H. Hurkacz, A. Davidovich Fokina, R. Bautista Agut
DIVOKÉ KARTY: R. Bautista Agut, B. Shelton, J.Sousa
ODHLÁSENIA: Carreno Busta, M. Ymer, S. Korda, E. Ruusuvuori, D. Lajovic, G. Barrere
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011: 27,61 %
Turnaj v Estorile s tradíciou od roku 1990 sa podarilo na poslednú chvíľu zachrániť po roku 2014, kedy sa turnaj v rámci Estorilu premiestnil z Oeiras do súčasného Clube de Tenis do Estoril v Cascais. V Estorile je o tenis u divákov veľký záujem. Na okruhu nájdete asi ťažko 250tku, na ktorej by bolo ťažké zohnať lístky počas dennej session uprostred týždňa. Turnaj sa vyznačuje celkovo skvelou organizáciou a atmosférou. Pre tento ročník došlo k posunu v rámci kalendára ATP na prvý antukový týždeň. Doposiaľ sa turnaj odohrával v týždni pred Masters turnajom v Madride. Avšak od tohto roku sa Madrid aj Rím budú odohrávať vo formáte podobnom tomu z marcového sunshine double.
Tu býva pravidelne faktorom vietor, no podľa tenistov to tu nie je až tak hrozné ako v predchádzajúcom dejisku. Jedná sa o typickú pomalú portugalskú antuku. Podľa predpovedí nás čaká prevažne slnečný týždeň, no zrážky sa nevyhnú ani Estorilu pri teplotách tesne nad 20 stupňov Celzia. Pomalšie to tu pochopiteľne bývalo počas night sessions a po daždi.
Higlightmi domácich úspechy v prvých kolách:
2017 Domingues (porazil Edmunda pred našimi očami v kurzoch k @6 a lostol s Andersonom 5-7 v treťom sete), Silva (porazil Istomina @4) či v 2018 Pedra Sousu (porazil Simona @3,5). V kvalde to bol v 2018 F. Gil aj J. Monteiro a minulý rok P. Araujo vyradil Magera @5,5. Tento rok v kvalde zažiaril P. Sousa s Rochom (ktorý doteraz nemal víťazstvo ani v main draw challengerov).
Domáci sa konečne dočkali prvého portugalského víťaza turnaja na domácom turnaji, keď v roku 2018 Joao Sousa postupne porazil ako underdog Medvedeva, Edmunda, Tsitsipasa a Tiafoeho.
Stefanos Tsitsipas v roku 2019 bol štvrtou nasadenou jednotkou, ktorá turnaj vyhrala za posledných 14 ročníkov. Pablo Cuevas v tom istom ročníku bol prvým kvalifikantom (LL), ktorý spravil finále od roku 2001. Minulý rok mali kvalifikanti bilanciu v prvom kole až 4-1.
WTA Charleston
FINÁLE 2022: B.BENCIC - O. Jabeur 6-1 5-7 6-4
PREKVAPENIE 2022: QF Lucky Loserky C. Vandeweghe
TOP 4 2023: J. Pegula, O. Jabeur, B. Bencic, D. Kasatkina
DIVOKÉ KARTY: S. Kenin, E. Svitolina, E. Navarro, C. Dolehide, F. Crawley
ODHLÁSENIA: J. Ostapenko, A. Sabalenka, A. Kontaveit, M. Trevisan, E. Cocciaretto, A. Riske
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 28,21%
Turnaj v Charleston je jedným z najstarších a zároveň najväčším čisto ženským turnajom na okruhu s históriou siahajúcej až do roku 1973. Na listine víťazok turnaja nájdeme množstvo úspešných tenistiek ako Steffi Graf, Justine Henin, Martina Hingis, Conchita Martínez, Martina Navratilova, Gabriela Sabatini, Arantxa Sánchez-Vicario či sestry Williamsové.
Toto je jediný turnaj na hlavnom okruhu, ktorý sa hrá na netypickej rýchlej zelenej antuke s označením Har-Tru. Toto nie je typická pomalá antuka, akú nájdete v Európe, ale dokonca rýchlejšia ako niektoré tvrdé povrchy. Sedí tenistkám s agresívnym poňatím hry, veď list víťazok obsahuje také mená ako Keys, Stosur, Williamsové, Lisicki či po novom aj Belindu Bencic. .
M. Keys: ,,I think this clay is actually pretty fast. So my serve is working, and it's not like the real clay."
R. Suitler: ,,In general, the green clay has a little higher bounce and also plays a little faster than the European red clay, but that also depends a lot on altitude and weather. Madrid for example has a higher bounce than Charleston, just because of altitude."”
Loptičky majú o niečo vyšší odskok, dobre tu funguje kick servis. Hráčky vnímajú ako dobrý prechod z hardu na antuku, zvyknúť si treba na iný pohyb, keďže je to klzkejšie než minulý týždeň na harde.
C. Wozniacki: "I think it’s a great start for me for the clay season because we go from hard court to a little bit of an easier clay transition. With the green clay, it’s a little bit less slippery. It’s a little faster. So I enjoy this surface a lot. And then from here to move on to the red clay, it’s much easier."
J. Ostapenko: "Of course you have to move different because here is very slippery. I kind of like clay courts. I was really happy I can play on clay again, especially on the green clay it is much faster than the red clay, so I’m enjoying my time here."
K. Kozlova na prechod z Miami a rozdiel medzi klasickou a zelenou antukou: "I haven't played on the green clay since 13, 14 years old, I think? I was always playing on the red clay, so in the beginning it was kind of weird. It's not a big difference but still, different movements. You can slide but less than the [red] clay, so I had to get used to it. It helped a lot that I came here one week before qualies, right after Miami, so I think I got used to the conditions really good."
J.Goerges na prechod: "Coming from hard court tennis, you have to adjust your running, sliding and stopping to hit the ball. You also have to be aware that there can be unusual bounces of the tennis ball, so be ready for small adjustments all the time."
Prechod z Miami nie je dlhý, tenistky z Miami v minulosti zvykli ísť i autom. Každopádne tie, ktoré sa zdržia v singli alebo v debli na harde dlho, tu rachnú spravidla okamžite. Býva tu spravidla chladnejšie (19-27 v tomto týždni) a o niečo znesiteľnejšia je i vlhkosť. Vietor však ostáva faktorom aj tu.
Len jediný krát od roku 2005 vyhrala turnaj nenasadená tenistka (2017 Kasatkina). Zvyklo sa tu dariť kvalifikantkám no od finále E. Vesniny z roku 2016 (SF Hradecka 2015 / Bencic SF 2014 / Mirza QF 2011) sa za ďalšie 4 ročníky ani jedna nedostala za 3. kolo. Tieto suchoty minulý rok ukončila Coco Vandeweghe, ktorá ako Lucky Loserka nasekala rovno tri kurzové prekvapenia, keď postupne zdolala Gasanovu, Davis a aj Pegulu a tak skončila v QF.
WTA Bogota
FINÁLE 2022: (Q) T. MARIA - (Q) Pigossi 6-3 4-6 6-2
PREKVAPENIE 2022: nie je o čom, finále kvalifikantiek
TOP 4 2023: E. Mertens, T. Maria, Parrizas-Diaz, Rakhimova
DIVOKÉ KARTY: Bouchard, Arango, Sarmudio
ODHLÁSENIA: E. Lys, Osorio, Baindl, Peterson, Jeanjean, Stefanini, Juvan
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011 : 30,29%
Turnaj v Bogote patrí jedným z najprestížnejších turnajov v Latinskej Amerike, ktorý sa hrá od roku 1993 na úrovni ITF, od roku 1998 ako WTA international - po novom WTA 250. Bogota je jedno z najvyššie položených miest na svete. Hrá sa na antuke vo vysokej nadmorskej výške 2640 m.n.m., vyššie sa hralo len ATPčko v Quite. Na tieto podmienky je potrebné si zvyknúť, najmä v úvode rozhoduje aklimatizácia. V týchto podmienkach sa lopty kontrolujú veľmi ťažko, navyše sa v takejto nadmorskej výške i ťažšie dýcha. Je tu tak ťažké produkovať svoj TOP level, zápasy nebývajú vysokej kvality a rozhoduje skôr menšie množstvo nevynútených chýb ako vyšší počet winnerov.
B. Schoofs: "The first day I felt like anyone else, I couldn't breathe, but now a week has passed, and I really like the culture and the people, and I'm already over the altitude issue. It's something the players have to prepare for more, which makes things interesting. It's very interesting to see how various players handle the altitude. You think you're the only one having problems, but you realize that it bothers everyone. I didn't do anything special [to prepare]. The only thing is to fly here early, because the longer you stay here the better it gets."
B. Haddad Maia: "This is one of the toughest tournaments to play. The conditions make it so tough to play here in Bogota—the ball flies a lot."
Okrem nadmorskej výšky má turnaj problém i s lepším postavením v kalendári a má tak problém prilákať tenistky svetovej špičky. V minulosti sa v Bogote hrávalo v týždni po Charlestone, potom v kalendári figuroval o týždeň skôr a od minulého roka beží zároveň s ním.
Ako povedal raz A. Mannarino - v Bogote sa môže stať čokoľvek.
A. Mannarino: "In Bogota anything can happen. The ball bounces very high and flies more than usual so that you can make a few more unforced errors than usual."
M. Linette: "It’s high altitude, so there’s some extra stress. The balls are flying, it’s definitely very difficult."
S. Errani: "It's quite tough to play here in Bogota, that's for sure. The ball flies a lot, the altitude takes getting used to—it's hard to breathe, hard to control the ball sometimes."
Špecifické podmienky na ktoré je potrebná aklimatizácia = úspech kvalifikantiek a ten je obrovský:
2022: finále kvalifikantiek T. Marii a L. Pigossi
2021 H. Tan SF a Parrizas Dias QF
2019 Haddad Maia SF a Errani QF
2018 Seguel QF
2016 C. Pella QF
2014 Arruabarena QF
2013 Pereira SF
2012 Ormaechea a Shvedova QF
2011 Garcia Vidagany QF
.
2008 Llagostera Vivez titul.
Za 24 ročníkov vyhrala turnaj nasadená jednotka len 3x (Suarez 2001, Zuluaga 2004, Jankovic 2013), pričom nenasadeným tenistkám sa to podarilo až 12x (ako naposledy T. Marii, domácej Osorio či pred ňou A.K. Schmiedlovej v roku 2018).