Profesionálne poradenstvo a verifikácia tipov

PrihlásenieRegistrácia

Blog - TennisLovers

Všetko je to hazard

29.11.2020 12:09

AUTOMATY:

 

Automaty sú v spoločnosti zrejme považované za najhorší druh hazardu a zároveň aj najnebezpečnejší. Nie to však úplná pravda. Záleží z akého uhla pohľadu sa na tento problém budeme pozerať.

Ak sa na to pozrieme očami matematiky, tak automaty rozhodne nemajú najhoršie nastavenú výhernosť. Tá sa štandartne pohybuje medzi 80%-90%. V online kasínach je to o niečo vyššie číslo. Čo to znamená ?

Nuž, ak si do herne vezmete so sebou 100e bankovku a budete hrať "nekonečne" dlho, alebo teda aspoň tak dlho aby sme mohli hovoriť o zanedbateľnej štatistickej odchýlke, tak z herne vyjdete s 85e. Matematicky.

Ak si vezmete v úvahu jeden jediný hraci prístroj, tak jednotlivec na ňom jednorazovo čosi vyhrať môže. Skupina ľudí však dlhodobo nie. Každý prístroj je proste nastavený tak, aby z toho čo sa do neho hodí si ponechal 10-20% a zvyšok vyplatil. Vyplatiť to môže v malých sumách, alebo občasne vo veľkej sume. Všetko je už v rukách náhody.

Hracie prístroje totiž používajú ako srdce stroja generátor náhodných čísel, ktorý na základe pravdepodobnosti jednotlivých kombinácii určuje čo sa na valcoch pred hráčom zobrazí. Všetko je to presne dané a matematika v tomto prípade absolútne nepustí. Čiže, čím dlhšie hráte tým je jasnejšie že budete v mínuse.

Pre majiteľov hracích prístrojov teda existuje už len jedna otázka. Keďže na žiadnom stroji na svete nedokážu byť v mínuse, a čím viac hier sa na ňom odohrá - tým väčší zisk pre nich plynie, ako teda udržať alebo prilákať hráčov hrať čo najviac. A tam sa už využíva psychológia. Farby, zvuky, neónky atď. Najhorším lákadlom je však samotná mentalita ľudí. Bez urážky, ale automaty sú väčšinou vyhľadávané najmenej vzdelanou časťou spoločnosti. Je to až primitívne jednoduché - stačí hodiť a dívať sa ako sa Váš osud/šťastie točí pred očami. To, že každým zatočením strácajú títo ľudia cca 10% z vloženej sumy ich netrápi.

Prečo sa teda automaty považujú za najhorší gambling ? Nie je to tým, že sa tam peniaze prehrajú najrýchlejšie. Ale je to najmä skupinou ľudí, ktorá automaty vyhľadáva. Keďže sa jedna vo väčšine prípadov o príslušníkov sociálne slabšej časti spoločnosti, tak títo jedinci majú len obmedzenú snahu ukončiť hranie, resp uvedomovanie si dôsledkov svojej činnosti. A teda práve tu nájdete najviac skrachovaných jedincov.

 

ŽREBY:

 

Nuž a prvý etický problém je na svete. Automaty sú peklo, ale žreby sú okej a sú dostupné takmer kdekoľvek, kde ich vidia aj malé deti ? Veľmi zaujímavá myšlienka a každý kto ju podporuje by sa mal zrejme na chvíľočku zastaviť a zamyslieť sa nad týmto výrokom.

Žreby sú populárne len preto, lebo toto je biznis štátneho podniku. Žiaden iný rozdiel medzi žrebom a automatom neexistuje. Síce počkať existuje, žreby sú omnoho horšie v pravdepodobnosti výhry. Skúsili ste si niekedy otočiť akýkoľvek žreb na opačnú stranu a prečítať si všetko čo tam nájdete ? Ak áno, tak ste si museli pripadať ako skutočný somár, že ste sa nechali dobehnúť a nejaký ten žreb si kúpili. Výplatná štruktúra žrebov je absolútne najhoršia spomedzi všetkých známych druhov gamblingu, kde je možné určiť pravdepodobnosť výhry. Každá séria žrebov sa vo svojej výplatnej štruktúre líši.

Uvedieme jeden náhodný príklad: Žreby s názvom "ŠŤASTIE" ako inak od národnej loterijnej spoločnosti. Tá na svojom webe uvádza, že výhry sú vo výške od 1€ až po 10.000€.

Ďalej uvádza, že pravdepodobnosť výhry je citujeme: AŽ 1:4.28. A tu je problém. Veľa ľudí si pomysli, že majú šancu 1:4 na vysokú výhru. Žiaľ nebude to tak úplne presne. 1:4.28 uvádza že každý štvrtý žreb je výherný. Žreby boli vytlačené v objeme 3,5 milióna kusov a z toho 817.000 je výherných, lenže až 560.000 z nich sú s výhrou 1€ a tá maximálna výhra 10.000€ je len na troch žreboch. Čiže šanca, že si kúpite žreb ŠŤASTIE a vyhráte Jackpot 10.000€ je presne 1:1,6 milióna. No a to už asi nie je také lákavé. TIPOS na zadnej strane žrebu ale uvádza aj ďalší zaujímavý údaj. Žreby sú vytlačené v celkovej hodnote 3,5 milióna eur, keďže cena jedného žrebu je 1€. Ak sa im podarí vypredať všetky žreby a vyplatia všetky výhry čo je presne 2.100.500€ ostane im čistý zisk takmer 1.4milióna eur. No a výhernosť ? Tá je tým pádom 60.01%. Ozaj je toto v poriadku ? Toto sa považuje za ŠŤASTIE ?

 

STÁVKOVANIE:

 

Aj tu platí, že sa jedná o hazard, ale má viacero špecifík (podobne ako napr. Poker), ktoré túto oblasť oddeľujú od iných kategórii. Na rozdiel od iných typov hazardu, tu nie sme odkázaní len a len na náhodu. Čiastočne, ale predsa len si vieme svoju výhernosť upraviť svojou šikovnosťou ale najmä matematickým vzdelaním. Jedna vec je margin, ktorú používajú stávkové kancelárie ale ďalšia vec je, že ten margin sa dá zmazať kombináciou tipov v rôznych stávkových kanceláriách (surebetting). Ak rozumiete matematike, máte patričné informácie o športe či danom zápase, tak istotne už presne chápete ako presne zapadá stávkovanie do hazardu a ako sa dá ovyplyvnit. Je to hazard, ale rozhodne by sme to nemali porovnávať so žrebmi, lotom či automatmi. 

 

ONLINE KASÍNO, RULETA, LOTTO:

 

Tu si to zhrnieme v jednej časti. Ruleta je čo sa týka matematiky najmenším zlom. Výhernosť je tu pomerne vysoká, ale stále aj tu platí, že či už je Kasíno online alebo kamenné proste neprehráva. Nikdy. Nech si už vezmete akúkoľvek hru, ktorú v kasíne viete hrať, vždy je to rovnaké a o tom istom. Krátkodobo, na pár zatočeniach či hrách sa vyhrať dá, ale dlhodobo sa víťaziť NEDÁ. Tu sa prejaví matematika naplno. V online kasínach je to obzvlášť nemožné, keďže tam náhoda je ovplyvnená možnosťou ovplyvnenia výsledkov.

Lotto je ďalší špecifický typ hazardu. Mnoho ľudí to za hazard nepovažuje. Je to rovnaké ako pri žreboch, ale rozhodne akákoľvek hra, kde musíte vložiť vlastné prostriedky, aby ste mohli niečo vyhrať je doslovnou náplňou hazardu. V lotte sa točia ohromné peniaze, čo spôsobuje fakt, že sa tam objavujú obrovské výhry. Lenže zamýšľali ste sa nad tým, akú máte šancu, že lotto vyhráte ? Jedna zo zaujímavých štatistík tvrdí, že ak ste priemerný američan vo veku okolo 35 rokov a vsadíte si lotto v stredu s tým, že žrebovanie je v nedeľu, tak je väčšia pravdepodobnosť že sa žrebovania nedožijete ako šanca, že vyhráte prvú výhru. A tá pravdepodobnosť nedožitia sa zvyšuje priamo s tým, ako stúpa hlavná cena. Pre spoločnosti (väčšinou štátne) predstavuje tento biznis absolútne lukratívne pôsobenie, kde takmer nezáleží na manažmente firmy, pričom sa vždy bude jednať o vysokozárobkovú činnosť. Zamýšľali ste sa niekedy či a ako môžu byť výsledky lotta ovplyvňované ? Samozrejme dôkazy neexistujú a toto je úplná konšpirácia, ale … Neexistuje lepší marketing pre spoločnosti ako keď Lotto dlho nepadá a Jackpot sa zvyšuje. Veríme, že exponenciálne k tomu rastú aj vklady. A odmeny pre vrcholový manažment.

 

SMS SÚŤAŽE:

 

No a to najlepšie na záver. Lepšie by bolo ale napísať najhoršie. Rôzne SMS súťaže ktoré sa objavujú najmä v najsledovanejších televíziách a najpočúvanejších rádiách s kľudným svedomím označíme za zrejme najhoršiu verziu hazardu. Čo je horšie - takmer nikto to za hazard nepovažuje, ale veselo to označuje ako SÚŤAŽ !!! Opäť je to o tom, ako je nastavaná mentalita spoločnosti a ako kriticky sa dokáže spoločnosť na jednotlivé detaily pozerať. Takže si to zopakujme: ruleta, automaty, poker a stávkovanie sú hazard, ale žreby už nie a SMSky sú dokonca súťažou ? Veľmi smutná kategorizácia. Ešte raz by sme chceli zopakovať, čo my osobne považujeme za hazard. Vždy ak musíte riskovať finačné prostriedky v hre, súťaži alebo čomkoľvek inom, kde svojim priamym pôsobením nemáte vplyv na výsledok na to, aby ste finančné prostriedky získali, tak sa z nášho pohľadu jedná o hazard. A teda nie je žiaden rozdiel medzi automatom či SMS “súťažou”. Vlastne jeden podstatný rozdiel tu je. Zatiaľ u všetkých vyššie spomenutých kategóriách sme si dokázali matematický spočítať výhernosť. Tu to bohužiaľ neplatí. A teda kľudne sa môže stať, že ta šanca na výhru je absolútne najmenšia spomedzi všetkých kategórii. Snažili sme sa nájsť nejaké relevantné čísla, koľko ľudí denne pošle SMSku do rádia o tretej poobede či obľúbenej televízie popri raňajkách, ale nič sa nám nájsť nepodarilo. A keďže tieto “súťaže” fungujú dlhodobo a výhry sa navyšujú tak môžeme len tipovať o ako veľmi výnosný biznis ide. Zamyslite sa nad tým celým, keď nabudúce budete chcieť poslať SMSku. Zrátajte si aká je tam aktuálna výhra, koľko stojí Vaša sms-ka a koľko ľudí ju asi tak pošle. Oplatí sa vám to ?

 

ZÁVER:

 

Nežijeme na inej planéte, ale v reálnom svete a je nám úplne jasné, že hazard tu bol odjakživa a aj bude. Čo nám nie je jasné je fakt, prečo sa v mysliach ľudí robia také rozdiely medzi jednotlivými typmi. Opäť raz sa len potvrdzuje, že drtivej väčšine ľudí chýba kritické myslenie. A platí to pre akúkoľvek oblasť nášho života. Prečo robíme taký rozdiel medzi tým, čo je v krčme tak je zlé, ale ak je to v luxusnom kasíne tak je to okej ? Prečo ak z toho štát nemá priamy zisk, tak je to potrebné totálne zregulovať, nedať priestor na výber či obchodnú súťaž a urobiť si z toho monopol, ale ak je to pod kontrolou štátu tak je to úplne super a na priamy dosah aj tých najmladších ? A prečo sme všetci tak zaslepení možnou výhrou a uniká nám to podstatné, že celé je to vždy len o matematike a všetko je to hazard ? Zo všetkého plynie jedna rada a odporúčanie na záver. To s najväčším leskom a pozlátkom čo vidíme v TV, rádiu alebo je na dosah ruky kľudne môže byť ta najhoršia varianta.

Rozumieme, že hazard nezmizne. Niekoho premohli psychologické ťahy, ktoré sú početne zastúpené pri automatoch (lebo tu sa takmer nikdy nejedná o extrémne vysoké výhry). Niekto si kupuje žreby, lebo ich má po ruke v každom obchode či na pošte a nikdy nikto mu nepovedal o ako nevýhodný hazard ide. Niekto podľahol stávkovaniu, lebo uveril že jeho schopnosti sú silnejšie ako schopnosti bookmakrov s umelou inteligenciou a obchodnou maržou k tomu. Niekto hrá ruletu v kasínach, lebo je to IN a myslí si, že je James Bond. Veľa ľudí sníva o Jackpote v Lotte a o tom, že im to navždy zmení život.

Aké percento ľudí to robí len pre zábavu a plne si uvedomuje následky svojho konania a pravdepodobnosť toho, čo nastane a aké percento absolútne prepadlo emočnému konaniu nikdy nezistíme. Urobte všetko pre to, aby ste nepatrili do tej druhej skupiny ľudí.

 

 

Autor: Peter Pagáč

Vidieť komentáre a komentovať môže len prihlásený používateľ...
Napíšte komentár...
Napíšte komentár...

VIP preview Umag, Atlanta, Kitzbuhel, Prah...

20.07.2024 22:38 zobraziť...

VIP preview Bastad, Nerport, Hamburg, Gsta...

14.07.2024 21:02 zobraziť...

VIP Wimbledon preview

29.06.2024 15:11 zobraziť...

VIP Eastbourne, Mallorca a Bad Homburg pre...

23.06.2024 11:33 zobraziť...

VIP Stuttgart, Hertogenbosch a Nottingham ...

13.06.2024 11:00 zobraziť...

VIP Roland Garros preview - 2. časť

25.05.2024 11:25 zobraziť...

VIP Roland Garros preview - 1. časť

24.05.2024 21:38 zobraziť...

VIP Lyon, Ženeva, Strasbourg a Rabat prev...

19.05.2024 08:27 zobraziť...

VIP Rim Masters preview

06.05.2024 17:10 zobraziť...

VIP Madrid Masters preview

22.04.2024 19:55 zobraziť...

VIP Barcelona, Mnichov, Bukurešť, Stuttg...

14.04.2024 20:37 zobraziť...

VIP Monte Carlo Masters preview

05.04.2024 20:36 zobraziť...

VIP preview Marrakech, Houston, Estoril, C...

01.04.2024 10:50 zobraziť...

VIP Miami Masters preview

19.03.2024 15:43 zobraziť...

VIP Indian Wells preview

05.03.2024 09:19 zobraziť...

VIP Dubaj, Acapulco, Santiago, San Diego a...

25.02.2024 12:00 zobraziť...

VIP Rio de Janeiro, Doha, Los Cabos a Duba...

17.02.2024 13:09 zobraziť...

VIP Rotterdam, Buenos Aires, Delray Beach ...

10.02.2024 16:54 zobraziť...

VIP preview Cordoba, Marseille, Dallas, Ab...

05.02.2024 08:44 zobraziť...

VIP Australian open preview

13.01.2024 19:13 zobraziť...

VIP preview Adelaide, Auckland a Hobart

07.01.2024 21:49 zobraziť...

VIP PREVIEW: Brisbane, Auckland a Hong Kon...

31.12.2023 16:22 zobraziť...

FREEBET: Humbert U. - Mayot H.

09.11.2023 17:02 zobraziť...

VIP Preview ATP Metz a Sofia

05.11.2023 20:13 zobraziť...

VIP Paris Masters preview

29.10.2023 19:55 zobraziť...

VIP ATP Viedeň a Bazilej preview

22.10.2023 20:06 zobraziť...

VIP Tokyo, Antwerp, Stockholm, Nanchang, C...

15.10.2023 21:12 zobraziť...

VIP WTA Zhengzhou, Seoul a Hong Kong previ...

08.10.2023 21:41 zobraziť...

FREEBET ITF Rome: Townsend T. - Kessler M...

04.10.2023 16:47 zobraziť...

VIP ATP Shanghai Masters preview

02.10.2023 13:12 zobraziť...

VIP WTA Peking preview

29.09.2023 20:20 zobraziť...

VIP ATP Peking a Astana preview

27.09.2023 12:25 zobraziť...

VIP WTA Ningbo a Tokyo preview

24.09.2023 14:46 zobraziť...

VIP ATP Zhuhai a Chengdu preview

19.09.2023 10:46 zobraziť...

VIP WTA Guangzhou a Guadalajara preview

17.09.2023 18:33 zobraziť...

PREČO NEKUPOVAŤ TIPY OD RESELLERA

21.01.2021 15:21 zobraziť...

Budúcnosť stávkovania

15.01.2021 15:11 zobraziť...

Arbitráže a dropping odds

03.01.2021 11:29 zobraziť...

Kamenné pobočky vs online stávkové kan...

24.12.2020 13:04 zobraziť...

Systémy používané v bettingu

24.12.2020 12:53 zobraziť...

Veľké vs malé ligy

24.12.2020 12:28 zobraziť...

Odpredávanie tiketov

20.12.2020 16:01 zobraziť...

Psychológia v stávkovaní

16.12.2020 18:23 zobraziť...

Ako fungujú stávkové kancelárie? Preč...

03.12.2020 20:29 zobraziť...

Všetko je to hazard

29.11.2020 12:09 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 3. Ma...

17.05.2020 12:52 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 2. Vs...

08.05.2020 11:19 zobraziť...

Prestaň gambliť, začni zarábať! 1. Vy...

03.05.2020 17:54 zobraziť...

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies (viac info).