Existuje niekoľko možnosti, ktoré sa v bettingu dajú uplatniť - valuebetting, obchodovanie na burze na základe poklesov, resp. používaním stop/loss akcii, surebetting atď.
Ako ste si už určite všimli, my sa venujeme valuebettingu predovšetkým v prematch markete. Čo to teda je ?
Value = hodnota. Snažíme sa teda hľadať dlhodobo hodnotné kurzy. Žiadna tutovka ani istý bet neexistujú. Vždy má všetko svoju pravdepodobnosť, že nejaký jav (výsledok) nastane a je potrebné túto pravdepodobnosť prehodiť na kurzy.
Ak sa chcete venovať valuebettingu v rámci svojho stávkovania, alebo minimálne chcete pochopiť zásady ako na to, je potrebné si to najprv otestovať.
Vysvetlime Vám ako to funguje u nás. Pred každým novým hracím dňom si vždy prejdeme ponuku na ďalší deň (vypísané zápasy bez kurzov). Na základe všetkých našich vedomosti o turnaji, o podmienkach kurtov, danej forme hráčov atď. vyhodnotíme šance ako by sa zápas mohol vyvíjať a určíme percentuálnu šancu daným hráčom na výhru v zápase. Pozor, každý výsledok má šancu že nastane. Aj keby mal hrať junior proti svetovej jednotke, existuje tu teoretická šanca, že junior vyhrá (čí už zranenie, alebo proste športový náhodný výsledok). I keď je ta šanca zanedbateľná, vždy tu existuje. Preto nikdy nič nie je 100 percentné. Ak si prejdete daný deň a ohodnotíte si percentuálne šance na vývoj a výsledok zápasu následne si všetko prehodíte do kurzovej hladiny. Pozor ! do matematickej kurzovej hladiny, teda level match (vyrovnaný zápas so šancami 50:50) nie je žiadnych 1.85 – 1.85, ani 1.93 – 1.93, ale vždy 2.0 – 2.0 !
Ak si pri nejakom zápase nie sme istí, resp. nemáme jasne stanovený názor ako by sa zápas mohol vyvíjať, skúsime ho ohodnotiť s veľkým výkričníkom ako poznámkou, že sa tam môžeme mýliť v odchýlke rádovo niekoľko percent, ale nikdy nie viac ako o nejakých 15%. Ak máme odchýlky viac ako 15, tak to už vsadíme aj tak. Veľká väčšina zápasov ostane u nás aj tak percentuálne neohodnotená. Nie je žiadna hanba nemať jasne stanovený názor, predchádzate tým pádom problémom so zle vypísaným kurzom a tým pádom nesprávnym vsádzaním. Dobrá rada teda znie, vypisujte si vlastne percentuálne šance a kurzy len k zápasom u ktorých mate jasnú predstavu o šanciach jednotlivých tímov čí hráčov.
Ak máte hotový rozpis, vtedy si svoje kurzy porovnajte s tým čo vám vypísali stávkové kancelárie.
Tu už sa nechajte riadiť len svojim rozumom a matematikou, v žiadnom prípade sa nenechajte uniesť hráčskym (gamblerským) podvedomím.
Veľký pozor ! Veľa ľudí, ktorí s valuebettingom začínali vypisovali vlastné kurzy s ohľadom na to čo si myslia že budú mať stávkovky. Teda snažili sa uhádnuť aký kurz tam bude. Ale to je obrovská chyba. Vy musíte vypisovať percentuálne šance na úspech podľa vlastných predpokladov. Vašou úlohou nie je trafiť sa do kurzu čo ma stávková kancelária.
Príklad: Ak hrá napr. rebríčkovy outsider, povedzme svetový hráč číslo 50, proti nasadenému hráčovi, ktorý je o 30 miest v rebríčku vyššie, tak podľa teoretických predpokladov by mal byť favorit aj kurzovým favoritom. Vy ale predpokladáte, že favorit je bez formy, nesedí mu povrch. Alebo napr. outsider hrá výborné, je doma atď. Proste predpokladáte že teoretické šance nebudú platiť a podľa vás to bude úplne vyrovnaný zápas so šancami 50:50, kde favorit to bude mať veľmi ťažké a outsider ho bude trápiť. Vypíšete si teda vlastný predpoklad na úplné vyrovnaný zápas so šancami 50:50 a kurzovou hladinou 2.0-2.0. Pozriete sa na kurzy, ktoré ponúka stávková kancelária a uvidíte, že ani oni sa nedržali teoretických papierových predpokladov, ale majú veľmi podobne nastavené kurzy, teda budú sa držať niekde v rozmedzí od 1.9 po 2.1 na jednu či druhú stranu. Čo je potom vašou úlohou ? Jednoznačne zápas vynechať a nevsádzať. I keď podvedomie a cit vám vraví, že outsider by mohol vyhrať, tak kurzovo to už nie je zaujímavé. A pamätajte. V Bettingu nie je rozhodujúci váš pocit, ale matematika.
Uvedieme iný príklad. Novak Djokovič nastupuje do zápasu proti Johnovi Isnerovi. Novak je v skvelej forme a podľa vás je vysokým favoritom v zápase a veľmi mu veríte. Jeho šance odhadujete na 80% a 20% šancu na úspech nechávate Johnovi Isnerovi. I keď je pre vás Djokovič favoritom, neznamená to že ho automaticky vsádzate na tiket. Pamätajte, že byť favoritom neznamená istotu víťazstva. Ak máte teda percentuálnu šancu 80% na Novaka Djokoviča, tak v kurzovej hladine to znamená fair kurz (kurz zodpovedajúci vášmu percentuálnemu ohodnoteniu že výsledok nastane) je presne 1.2. Opačným kurzom k 1.2 je kurz 5. Vtedy je to v matematickej rovnováhe. Kurz 5 je ekvivalentom pre 20% šancu na predpokladaný výsledok. Lenže vy otvoríte stávkovky a vidíte že na Novaka je kurz len 1.1, ale naopak na Isnera sú kurzy okolo 7 a viac. Je jasné, že vaša hodnota je na strane Isnera a my by sme sa teda rozhodli vsadiť si práve na amerického tenistu. Vsadili by sme I v prípade, že si myslime že to Djokovič zvládne. Pamätajte, matematické predpoklady sú dlhodobo úspešnejšie ako len obyčajný pocit. Základom pre to je, aby ste si svoju pravdepodobnosť vypisovali čo najpresnejšie. A samozrejme nezanedbateľným faktom ostáva, že musíte byť presnejší a lepší ako stávkové kancelárie.
Medzi vami a stávkovou kanceláriou bude vždy odchýlka. Pre začiatočníkov s valuebettingom odporúčame nechať si vyššiu rezervu. To znamená, že ak mate fair kurz 2.0 a nájdete 2.1 tak to nevsádzajte. Je veľký predpoklad, že nie ste ešte tak presný, aby ste si mohli dovoliť vsádzať každý jeden kurz kde máte odlišnosť. Postupom času zistíte, od akej odchýlky sa vám oplatí kurzy vsádzať. Ak ste dlhodobo na svojich pravdepodobnostiach v mínuse, tak dobra rada nad zlato znie: Nepokúšajte sa pokračovať, pretože dlhodobo svoj boj so stávkovkami prehrávate. A verte porážať dlhodobo software, osekané kurzy a nástrahy trhu nie je vôbec jednoduché.
Ako vznikajú naše vklady ? Jednoducho v závisloti od odchýlky. Čím vyššia odchýlka v kurze tým vyšší vklad. Aká veľká odchýlka aký vklad znamená, a od akej úrovne začíname je naše know how. Každý si určíte na to svoje príde postupom času sám.
To je aj odôvodnenie, prečo je pre nás toto jediný systém, ktorý odporúčame. Chodiť a vsádzať akovky s 10 a viac zápasmi je pokúšanie sa o šťastie, náhodu a je to už len gambling a istý druh lotérie. Raz sa na vás možno usmeje šťastie a trafíte pekný tiket. Dlhodobo ste ale obľúbeným zákazníkom stávkových kancelárii a prehrávajúcim hráčom.
Rozdiel medzi gamblingom a investičným kurzovým vsádzaním je práve pochopiť ako funguje systém, byť neúprosný voči číslam, neklamať sám sebe, že to musí byť vždy profitabilné a učiť sa na základe vlastných štatistík. No a samozrejme pravidelne si kontrolovať svoje výsledky a učiť sa z vlastných výsledkov.
Autor: Peter Pagáč