Cincinnati Masters
Cinci Masters je najstarším turnajom v USA, ktorý sa hrá v jednom meste (avšak s mnohými presunmi po jednotlivých častiach mesta) a to už od roku 1899. Podobne ako Canadian Masters i v Cinci sa spočiatku hrávalo na antuke až do roku 1979, od kedy sa turnaj permanentne odohráva na harde. Tuna sa ako na jedinom turnaji mimo Grand Slamov hráva na štyroch štadiónoch (celkovo k dispozícii až 17 kurtov) od roku 2010. Ako joint event (muži + ženy) sa turnaj hrá od roku 2004, kedy predstavitelia turnaja za pomoci Octagonu skúpili turnaj v chorvátskom Bole a presťahovali ho sem.
Podmienky: Podľa predpovedí na nasledujúci týždeň nás čaká po relatívne chladnejšej Kanade (teploty na konci turnaja boli okolo 22-24 stupňov) ako vždy teplejší týždeň s teplotami okolo 30 stupňov. Tuna sa tradične hrá vo vlhkom prostredí, kde sa môže vlhkosť vyšplhať až na 90% vo večerných hodinách, no pri prevažne slnečnom a suchšom počasí hlásenom na tento týždeň nemá byť vlhkosť tak dramatická čo by znamenalo zrýchlenie podmienok.
Stosur po teplom a slnečnom dni: ,,It is playing fast because of the heat and the balls really shoot through the air."
Murray: ,,The court is pretty lively when the weather is like this."
Hráme vo vnútrozemí, kde malinkým faktorom je nadmorská výška okolo 260 metrov nad morom, čo pomáha o niečo vyššiemu odskoku lôpt, čo sa v minulosti premietlo v úspechy big serverov - tituly tu vyhrali tenisti ako Kyrgios či Čilič. Darilo sa aj ďalším - Milos Raonic - 2x semi, John Isner - semi a finále či Karlovic práve tu jediný krát v kariére porazil Federera (1:14 H2H).
Na rozdiel od Kanady tu vietor až tak výrazným faktorom nie je, priestor na chyby pre strelcov sa tu tým pádom zmenšuje.
J.Pegula po vyhratom Kanadskom Masters (2023): ,,Conditions are definitely different. It feels much different than last week. So I think I'm proud I was able to kind of adjust and find my way through it today."
Podmienky sa menia vplyvom počasia a medzi dňom i nocou. Tenisti sa neraz aj zhodli v názore, že podmienky na jednotlivých kurtoch sú odlišné.
Celkovo sa turnaj radí k rýchlejším hardom. V minulosti sa tu hralo s odlišnými Penn loptami, ktoré sa obvykle ťažšie kontrolovali, súčasnými sú Wilson US open balls. Po dvoch ročníkoch na Laykold (2021 a 2022), sa tu opäť menil povrch - tentokrát na Greenset (od 2023):
L. Musetti: ,,The balls were jumping quite high.”
N. Djokovic: ,,It’s definitely some of the quickest hard-court conditions we play on. The ball is really lively and tough to control. But if you serve well and hit your spots well, it gives you a great advantage. I know that’s the key.”
Oproti iným turnajom sú tu niektoré kurty o niečo užšie s menšími výbehmi a tak sa tu o niečo ťažšie returnuje a bráni baselinarom z čoho naopak profituju agresívni tenisti. V minulosti ale aj minulý rok upozorňovali tenisti na rozdiely v podmienkach medzi jednotlivými kurtmi:
C. Gauff: ,,Grandstand is a lot faster than the Stadium."
ATP Cincinnati
FINÁLE 2023: N. DJOKOVIC - C. Alcaraz 5-7 7-6 7-6
PREKVAPENIE 2023: QF (Q) Purcella a (LL) Popyrina; výhra Lajovica nad Sinnerom @7+
TOP 4 2024: J. Sinner, C. Alcaraz, A. Zverev, D. Medvedev
ODHLÁSENIA: N. Djokovic, A. Bublik, C. Norrie, A. De Minaur
DIVOKÉ KARTY: B. Nakashima, M. Purcell, R. Opelka, M. Berrettini
Úspešnosť underodogov od roku 2011: 31,3 % (36,2% od 2021)
Od roku 2003 sa len Rafaelovi Nadalovi (2013, čo je zároveň jeho jediný titul v Cinci) podarilo vyhrať Kanadu a Cinci back to back. Prechod a zvládnuť 2 Masters turnaji vo vysokej intenzite v ťažkých zápasoch nie je vôbec jednoduché.
Rekordérom turnaja je kto iný než Roger Federer, ktorý turnaj vyhral dokopy 7 krát. Pre porovnanie s Kanadou - Rafa vyhral v Kanade 5 titulov, v Cinci má doteraz jediný pri jedinej finálovej účasti, Federer v Kanade 2 ale v Cinci 7, Nole v Kanade 4 ale v Cinci 2 (+1 v New Yorku v roku 2020, kde sa Cinci Masters v tom čase odohrával).
Nedarí sa tu nasadeným jednotkám, keď za poslednú dekádu vyhral turnaj v pozícii nasadenej #1 len Roger Federer. Za posledné ročníky titul získal nejeden bookie outsider, keď v 4 z posledných 7 rokoch to boli Medvedev cca @33; Dimitrov cca @33, Čilič cca @40+ a najväčším šokom bol titul Bornu Čoriča v 2022, ktorý zdolal až 5 tenistov z TOP 15 nasadených.
Kvalifikantom sa tu na rozdiel od Kanady darí viac. Najlepším výsledkom je semifinále Dolgopolova z roku 2015. Minulý rok a v roku 2019 sa do štvrťfinále prebojovala hneď dvojica tenistov. Najviac kurzových prekvapení sa urodí v prvom kole: 35,07%
WTA Cincinnati
FINÁLE 2023: C. GAUFF - K. Muchová 6-3 6-4
PREKVAPENIE 2023: Kvalifikantky (7 kurzových prekvapení)
TOP 4 2024: I. Swiatek, C. Gauff, A. Sabalenka, E. Rybakina
ODHLÁSENIA: M. Sakkari, D. Collins, B. Krejčíková, M. Keys, C. Garcia, M. Vondroušová, S. Cirstea, V. Kudermetova, O. Jabeur
DIVOKÉ KARTY: B. Andreescu, C. Dolehide, C. Wozniacki, P. Stearns
Úspešnosť underodogov od roku 2011: 32,33 %
Ako sme spomínali vyššie, ženská časť turnaja má kratšiu históriu v podobe ako ho poznáme dnes. Podobne ako Canadian Masters i Cinci je turnajom kategórie WTA 1000 od roku 2009. Len Serena Williams turnaj vyhrala dva krát, ďalšími boli Garbine Muguruza, Karolína Plíšková, Viky Azarenka, Na Li, Maria Sharapova, Kim Clijsters, Jelena Jankovič, K. Bertens, M. Keys, A. Barty, C. Garcia a Coco Gauff.
Od roku 2011 kedy sa Cinci odohráva hneď po Canadian Masters nevyhrala žiadna tenistka toto double. Avšak trojici Halep (2015, 2018), Serena (2013) a Na Li (2012) sa podarilo byť vo finále na oboch turnajoch.
Kvalifikantkám sa tu extrémne darí - Caroline Garcia z kvalifikácie celý turnaj vyhrala (2022), keď postupne zdolala Martic, Sakkari, Mertens, Pegulu, Sabalenku aj Kvitovú; minulý rok QF Paolini a dokopy až 7 kurzových prekvapení od kvalifikantiek,