BNP Paribas open - Indian Wells
Turnaj sa odohráva v štáte California neďaleko Los Angeles v oblasti Coachella Valley, známej najmä pre svoju slnečnosť - slnko tu svieti v priemere 354 dní v roku, čo vytvára fantastické podmienky pre tenis. Turnaj je hneď po Grand Slamoch najnavštevovanejším turnajom na okruhu, ocenenie turnaj roka získal niekoľkokrát, medzi tenistami bol zvolený za naj turnaj roka 10 krát po sebe a centrálny kurt s kapacitou viac ako 16 000 miest na sedenie je druhým najväčším tenisovým štadiónom na svete po štadióne Arthura Asha v New Yorku.
Rafael Nadal: ,,I love being here and not being in a big city. I love the calm that we have here in the desert comparing to when we play in the big cities (that’s almost all the time). And the organisation is one of the best without any doubt. We don’t need to call it the fifth Grand Slam. This tournament is big enough to be important by its own name.”
Turnaj vlastní americký biznisman Larry Ellison (odhadovaný majetok viac ako 200 miliárd USD), ktorý je zakladateľom veľmi silnej spoločnosti Oracle Enterprise a ktorý je do tenisu úplný maniak - do turnaja vráža každý rok niekoľko miliónov dolárov čím sa Indian Wells Tennis Garden drží neustále o krok vpred oproti ostatným turnajom a práve preto často počujete označenie “piaty Grand Slam”.
Ako turnajového riaditeľa si najal Tommyho Haasa a spolu vytvárajú pre všetkých nezabudnuteľný turnaj, z ktorého sa nikomu nechce ísť preč. V roku 2011 bolo práve na Indian Wells po prvý krát zavedené jastrabie oko na všetkých kurtoch (aj v kvalifikácii) a v roku 2012 bol vôbec prvým turnajom, kde víťazi ženského i mužského pavúka získali odmenu vo výške 1 milión dolárov.
Podmienky:
Po 25 rokoch dochádza k zmene povrchu Plexipave na Laykold. Ten je všeobecne považovaný za rýchlejší povrch s nižším odskokom lôpt a v súčasnosti sa používa už nie jeden rok na ostatných amerických turnajoch na tvrdom povrchu (Miami Masters, US open, Cinci Masters, Canadian Masters). Pre Plexipave v Indian Wells bolo charakteristický drsnejší povrch, na ktorom lopty skákali vysoko a tak sa tu nestratili ani antukári a ani big serveri typu John Isner, ktorému lopty skákali optimálne do hit zone a jeho servis mal nereturnovateľné parametre.
Čo sa však stále nemení je púštne prostredie a lopty Penn, ktoré tu v minulosti schytali kritiku.
P. Kvitová: ,,The balls aren’t really flying when they’re old. When they’re new it’s flying a lot. It’s different.”
A.Roddick: ,,Have gotten two texts from two of the top coaches on earth in last hour saying how bad the balls are at Indian Wells. Apparently this was after and handful of minutes of a warmup. How has this problem not been fixed over time?"
Pochopiteľne ako aj na iných outdoor turnajoch aj tu bude počasie ovplyvňovať podmienky. V prípade slnečného a teplého počasia cez deň budú lopty vzduchom rozhodne lietať rýchlejšie ako v noci.
Rublev: ,,The conditions were completely different with what I practised with all week. At night it’s super, super slow, it’s a huge difference if you practise in the afternoon. It’s part of our sport, sometimes you play night matches, and it can happen, but still the way I played tonight was good.”
F. Tiafoe: ,,It's much colder, you've seen me playing with long sleeves. During the day the ball jumps more.”
Predpovede počasia hlásia denné maximá teplôt pre najbližší týždeň len od 18 do 26 stupňov, v noci môžu ísť teploty aj pod 10 stupňov. Dážď je hlásený na štvrtok a piatok.
Príprava a aklimatizácia na tento turnaj bola a pravdepodobne aj ostane nesmierne dôležitá. Svoje by vedel hovoriť napríklad taký Thiem, ktorý sem prišiel v dostatočnom zhruba 11 dňovom predstihu, mal pred IW po začiatku sezóny 2019 bilanciu 3-7. Napriek tomu tu vyhral vôbec svoj prvý a žiaľ aj posledný Masters titul. Minulý týždeň vyhral turnaj v Acapulcu Tomáš Macháč, ktorý podľa jeho slov bol v Mexiku už 1 týždeň pred jeho začiatkom.
Thiem: ,,The previous days here in Indian Wells helped me a lot to get back to my top level physically and also to play good tennis again. It was 11 days of good practice. I’ve had really good practise and preparation, but I will see how it’s going in matches. That's where I got my good feeling and my good tennis and also the good physical health back."
ATP Indian Wells
FINÁLE 2024: C. ALCARAZ - D. Medvedev 7-6 6-1
PREKVAPENIE 2024: Výhra Nardiho nad Djokovicom
TOP 4 2025: A. Zverev, C. Alcaraz, T. Fritz, C. Ruud
DIVOKÉ KARTY: N. Basavareddy, T. Boyer, J. Fonseca, M. McDonald, R. Opelka
ODHLÁSENIA: Sinner, Jarry, Nishioka, Shang, Kokkinakis
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 28,37 % (30,53% od 2017)
Rekordérmi turnaja sú Roger Federer a Novak Djokovic s 5 titulmi, Rafa vyhral IW 3 krát, naopak z big 4 sa tu nikdy nedarilo Andymu Murraymu. Posledných 6 titulov brali C. Alcaraz (2x), T. Fritz, C. Norrie, D. Thiem či Del Potro.
Indian Wells je ako stvorený na vysoké kurzové prekvapenia. Nielenže je ich celkovo nadpriemerne veľa spomedzi Masters turnajov, ale i každý rok si to tu niekto odskáče v poriadnom kurze, nejaké päťkové kurzy nie sú sporadické a neraz padne i gigantický kurz (Andy Murray tu bol na vysoké kurzy špecialista - až 4 krát vypadol na turnaji v kurzoch cez @10). Vybrané top kurzové prekvapenia za posledné roky:
2024: (1) Djokovic prehral s (LL) Nardim v kurze @20+; (15) Khachanov s (Q) Seybothom Wildom @4; Draper s O´Connellom @4,8
2023: Rune prehral s Wawrinkom @4+; Ruud s Garinom @4+; Tsitsipas s Thompsonom @5,5+
2022: Fritz porazil Nadala @5; Monfils Medvedeva @7+
2021: Ramos Vinolas porazil F. A. Aliassimeho v kurze @5; Paul Rubleva v @5+; Dimitrov Medvedeva @6,5+; Fritz Zvereva @5,3+
2019: Kohlschreiber porazil Djokovica @10+, Struff A. Zvereva @5+
2018 (ako cez kopirák): Taro Daniel porazil Djokovica @8+, J. Sousa A. Zvereva @5+
2017: Pospisil Murrayho @12+, Fognini Tsongu @6+, Bagnis Benneteaua @5+
2016: Delbonis Murrayho @14+, Ramos Vinolas Kyrgiosa @5+
2015: Haase Wawrinku @8+, Berrer Gasqueta @5+...
2014: Dolgopolov Nadala @6+; Gonzalez Dodiga @5+
2013: Del Potro Noleho @5,8; Berlocq Nishikoriho @6,3+; Anderson Ferrera @4,7
2012: Isner Djokovica @6,5+; Istomin Ferrera @6,3+; Ebden Fisha @5; Garcia Lopez Murrayho @17 (!)
Kvalifikantom sa tu podarí každoročne niekoľko kurzových prekvapení. Najvýraznejšie do celkového výsledku turnaja sa spomedzi nich podarilo prehovoriť Spadeovi (SF 2003) a či Miomirovi Kecmanovicovi v pozícii LL v roku 2019 (QF).
Posledné dva roky spravili kvalifikanti/lucky loseri zhodne po 6 kurzových prekvapení.
WTA INDIAN WELLS
FINÁLE 2024: I. SWIATEK - M. Sakkari 6-4 6-0
PREKVAPENIE 2024: QF pre Navarro, Yuan či Wozniacki
TOP 4 2025: A. Sabalenka, I. Swiatek, C. Gauff, J. Pegula
DIVOKÉ KARTY: C. Dolehide, B. Bencic, I. Jovic, P. Kvitová, R. Montgomery, A. Park, B. Pera, S. Stephens
ODHLÁSENIA: Pavlyuchenkova, Krejčíková, Plíšková
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 29,68 % (od 2018 až 33,10%)
Indian Wells patrí medzi najprekvapivejšie turnaje jednak ich počtom ale i celkovými víťazkami. Okrem Igy Swiatek (2024 a 2022) vyhrali posledné tituly turnajová #10 E. Rybakina (2023) #21 Paula Badosa (2021) či v tom čase ešte bez Grand Slamových titulov nenasadené tenistky Bianca Andreescu (2019) či Naomi Osaka (2018). Obe v danom ročníku o pár mesiacov neskôr vyhrali US open.
Predtým bolo veľkým prekvapením triumf #14 Vesniny (2017), 2x turnaj ovládla prekvapivo aj Daniela Hantuchová. V posledných 11 finálových dueloch sme videli až 19 rôznych tenistiek. Len Azarenka, Swiatek a Sakkari boli vo finále za túto dobu 2x.
Kvalifikantkám sa najvýraznejšie zadarilo v poslednej dekáde - Tsurenko a Dellacque v rokoch 2015 a 2014, kedy obe uhrali štvrťfinále. Za posledné 4 ročníky sa až 6 kvalifikantiek zastavilo v štvrtom kole.
Veľa prekvapení v priemere spadne už v prvom kole (32%), no ešte viac prekvapivými sú semifinálové a finálové kolá, v ktorých majú kurzové outsiderky za posledných 12 rokov viac ako 50% úspešnosť.