Úvod:
Turnaj sa hrá od roku 1905, kedy sa premiérový ročník odohral v Albert Reserve Tennis Centre v Melbourne a pod názvom, aký poznáme dnes, sa hrá od roku 1969, kedy bol po prvý krát otvorený i tenistom mimo Austrálie a Nového Zélandu (dovtedy predovšetkým nie kvôli geografickej polohe Austrálie vzhľadom na vtedajšie možnosti dopravy). Odvtedy zmenil lokalizáciu hneď niekoľkokrát: Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane, Perth, Christchurch a Hastlings. Najvýznamnejší presun zaznamenal turnaj v roku 1988 keď sa z Kooyongu presťahoval do Melbourne parku, kde sa hrá dodnes. Znamenalo to zmenu povrchu z trávy na hard či zdvojnásobenie kapacity návštevníkov v modernejších priestoroch.
Australian open má až tri kurty so zaťahovacou strechou - je prvým GS turnajom, na ktorom sa hralo i počas nepriaznivého počasia pod strechou.
Novinky:
Nedeľný štart - Po prvýkrát v histórii sa Australian open bude hrať 15 dní namiesto štrnástich už od nedele. Podobne je tomu len na French open. Prvé kolo sa tak natiahne na tri dni, počas ktorých sa nebude musieť natlačiť zápasový program tak ako tomu bývalo v minulosti. A to najmä ten večerný. Organizátori si sľubujú od tohto kroku najmä to, že sa predíde veľmi neskorým koncom niektorých zápasov ako tomu bolo v minulosti. Napríklad pamätný minuloročný päť seťák medzi Kokkinakisom a Murraym, ktorý trval 5 hodín a 45 minút skončil až po štvrtej hodine rannej. A to je naozaj extrém.
Nájdu sa aj odporcovia :) J. McEnroe: ,,They just found another way to make some money. I don’t agree with it. I’m a commentator. No one’s particularly concerned about my feelings.”
Kurt 6. s courtside barom - tento kurt má potenciál stať sa legendárnym. Predstavte si tenisový kurt a vedľa neho obrovský bar s DJom a s kapacitou až 400 ľudí. Rovno vedľa kurtu. Pri dobrom schedulingu tu môže vzniknúť veľmi zaujímavá atmosféra. Organizátori očakávajú, že to šestky sa stane “party kurt”. Ak sa táto novinka všetkým zapáči, majú v pláne tieto bary v budúcnosti rozmiestniť aj k iným kurtom.
Podmienky:
Po dlhých rokoch sa povrch v Melbourne zmenil v roku 2020 z Plexicushion na Greenset pričom sa prešlo na lopty od Dunlop, s ktorými je zmluva do roku 2028. Hráči sa vyjadrili, že medzi loptami nie je veľký rozdiel, akurát údajne s Dunlopkami je ťažšie triafať winnery ak je lopta opotrebovanejšia. A tie lopty sa aj relatívne rýchlo vedia opotrebovať.
Fabio Fognini: ,,When they are new (balls), they are really fast, but after 10 minutes, they become like an orange. It's hard to move the ball." Fabio prirovnával lopty k pomarančom, Medvedev k jablkám.
Djokovic: ,,The balls are slower than last year. It makes it more difficult to penetrate through the court. Some of the players are complaining about it, but I’m not.”
Na podmienky v daný čas tu však má vplyv viacero faktorov - vplyv počasia; hranie počas dennej alebo nočnej session, samotné kurty či zakrytá strecha na troch hlavných kurtoch.
Nick Kyrgios na hranie po západe slnka: "It was really, really slow, especially when the sun went down. It was freezing in that arena,"
Kolář na rozdiely medzi podmienkami v závislosti od počasia: ,,The conditions varied enormously. When I played early yesterday morning the conditions were slow. Then during the day, when it was warm, everything accelerated terribly. And tonight the surface and especially the balls slowed down a lot."
Bautista Agut: ,,I think the courts are like always, in the last few years. I think it depends a lot on the weather. Helps the ball go faster or slower. Today was cooler so the conditions were a bit slower. It will get warmer soon and I think the courts will be very fast in the warm conditions.”
Medvedev o rozdiele v podmienkach pod otvorenou a zakrytou strechou: ,,We just played one game on the, let’s say, outdoor court. As soon as the roof is closed, everything is different. It gets more hot, more humid inside. The ball goes faster. I think the sound of the ball even is different. So everything is completely different. Today, I think it was in my advantage. Sometimes (it) can be in your disadvantage.”
Úvod tohtoročného turnaja môže byť veľmi tricky a organizátori môžu mať radosť s rozhodnutím začať už v nedeľu. Pre prvé dni je totižto hlásané oblačné počasie, v pondelok so šancou na prehánky či búrky a má byť dosť veterno s teplotnými maximami na úrovni 20 až 27 stupňov. K opačným extrémom by malo dôjsť na začiatku druhého týždňa, kedy pri prevažne slnečnom počasí sa majú teploty šplhať podľa predpovedí až k štyridsiatkam! Predpovede sa však medzi jednotlivými dňami pred začiatkom turnaja zmenili a odporúčame ich sledovať pred začiatkom každého dňa. Preto aj tipy na prvé kolo nebudeme odosielať naraz na celé prvé kolo.
ATP:
FINÁLE 2023: N. DJOKOVIC - S. Tsitsipas 6-3 7-6 7-6
PREKVAPENIE 2023: J. Lehečka, američania - Shelton (QF), Korda (QF a výhra nad Medvedevom), Mmoh (ktorý ako LL porazil Zvereva), McDonald (ktorý porazil Nadala v najvyššom kurze turnaja)
TOP 4 2024: N. Djokovic, C. Alcaraz, D. Medvedev, J. Sinner
DIVOKÉ KARTY: J. Kubler, J. Duckworth, A. Cazaux, M. Polmans, A. Walton, J. Shang, P. Kypson, J. McCabe
ODHLÁSENIA: R. Nadal, A. Karatsev, D. Stricker, R. Opelka
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 21,72 %
Od roku 2004 vyhral AO mimo Djokovica (10x), Federera (6x) a Nadala (1x) len M. Safin v roku 2005 a Stan Wawrinka v roku 2014. V tomto smere je smoliarom turnaja Andy Murray s 5 finálovými účasťami. K Andymu sa minulý rok pridal Rafael Nadal, ktorí sú jedinými nasadenými jednotkami turnaja, ktorým sa nepodarilo spraviť minimálne štvrťfinále (4R 2017 vypadnutie s M. Zverevom) od roku 2003 (L. Hewitt, 4R).
Po French open je Australian open druhým najmenej prekvapivým mužským turnajom roka z hľadiska priemerného počtu kurzových prekvapení.
Aslanov Karatsev v roku 2021 prepisoval históriu, keď ako prvý kvalifikant od roku 1977 (Giltinan) postúpil až do semifinále Australian open. 6x z posledných 7 ročníkov vyhral AO najväčši kurzový favorit. Len Stan Wawrinka (2014) a Roger Federer (2017) tento trend v poslednej dobe narušili.
WTA
FINÁLE 2023: A. SABALENKA - E. Rybakina 4-6 6-3 6-4
PREKVAPENIE 2023: SF M. Linette, 4R L. Zhu či vysoké kurz. prekvapenia od kvalifikantiek Bucsy s Volynets
TOP 4 2024: I. Swiatek, A. Sabalenka, E. Rybakina, C. Gauff
DIVOKÉ KARTY: D. Saville, K. Birrell, T. Preston, A. Cornet, O. Gadecki, M. Hontama, M. Kessler, C. Wozniacki
ODHLÁSENIA: M. Keys, L. Davis, K. Muchová, P. Kvitová, I. Begu, C. McNally, J. Brady
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od 2011: 25,38 %
Len Vika Azarenka (2012), Justine Henin (2004) a Martina Hingis (1997) dokázali vyhrať prípravný turnaj v týždni pred Australian open.
Minulý rok vyhrali GS tituly na okruhu 4 rôzne tenistky, kde pre tri z nich sa jednalo o ich vôbec prvý GS titul v kariére (Sabalenka, Vondroušová, Gauff). Pred AO sú v top forme prakticky všetky top 4 nasadené tenistky, ktoré sú zároveň aj z pohľadu vypísaných kurzov od bookies top favoritkami na titul.
Pri kvalifikantkách čakáme dlhšiu dobu na výraznejší deep run. Poslednými kvalifkantkami, ktoré urobili aspoň 4. kolo boli v 2018 Allertova (teraz Šátralová), v roku 2017 boli v 4R až dve - Bardy s Barthel. Avšak prekvapenia v úvodných kolách rozhodne robia každoročne.
Komu sa však výraznejšie darí sú pravidelne ázijské tenistky, pre ktoré je to taký “domáci” slam. Minulý rok 4R Lin Zhu s troma kurzovými prekvapeniami; 2022 - gigantický kurz od Q. Wang cez Coco Gauff; 2021 - QF Hsieh a tri prekvapka v kurzoch nad 3 či 2 tituly Naomi Osaka v rokoch 2021 a 2019.