Madrid Masters PREVIEW
Turnaj v Madride má dlhoročnú históriu, no nie až tak dávno si prešiel viacerými zmenami. Klasifikovaný za turnaj kategórie Masters bol v roku 2002, kedy sa turnaj hral ešte na tvrdom povrchu v hale na konci sezóny. V roku 2009 turnaj prešiel najvýraznejšou zmenou, keď sa vlastníkom turnaja stal Ion Tiriac (bývalý rumunský tenista, turnaj vlastnil do roku 2021, keď ho predal IMG za 390 miliónov €). Pod jeho taktovkou sa povrch zmenil na klasickú červenú antuku, na ktorej sa hrá dodnes. Výnimkou bol ročník 2012 kedy sa turnaj hral na skúšku na modrej antuke, no po proteste hráčov ako Rafael Nadal či Novak Djokovič sa od tohto nápadu pre ďalšie roky upustilo. Skúšal sa najmä kvôli viditeľnosti žltých lôpt na modrom povrchu oproti klasickej oranžovej, ktorú poznáme. Na druhej strane však bol klzkejší ako klasická antuka a pre zdravie tenistov nebezpečnejším. Poslednou zmenou je z minulého roka a to rozšírenie turnaja na 96 draw spoločne s nasledujúcim turnajom v Ríme po vzore marcových US turnajov v Indian Wells a Miami.
Turnaj je jedným z najkrajších na okruhu. Centrálny kurt spolu s dvoma priľahlými kurtmi tvorí akúsika jednu veľkú modernú arénu a poskytujú skvelý úkryt pred slnkom. Tenistov chránia od poveternostných podmienok a vytvárajú im halové prostredie. Center má o niečo väčšiu výseč v streche ako ostatné dva kurty, ktoré sa tvária aj pri otvorenej streche ako “na pol hala / na pol outdoor”.
B.Bencic: ,,Madrid, it feels of course like clay, but it feels a little bit more like indoor. The center court, it's very open. But the other courts, the one I played today and the one I played my first round, the roof is not so big - so it feels very indoor and very close.”
Vonkajšie bočné kurty už tak pred vetrom chránené nie sú, no sú perfektné pre divákov - idete akokeby jednou uličkou a môžte sledovať zápasy či tréningy naľavo či napravo, pričom rozpis je krásne pri každom kurte napísaný a vy tak nemusíte hádať, kto práve na ňom trénuje. Areál spĺňa najvyšší štandard a tak nečudo, že práve tu sa hral i záverečný turnaj Davis cupuv novom formáte. Španieli sú navyše hladní po Grand Slamovom turnaji, ktorý by chceli prevziať od francúzov a umiestniť ho práve do Madridu.
Podmienky:
Madrid podmienkami nie je typický antukový turnaj. Za prvé sa hrá v nadmorskej výške cca 700 m.n.m. Za druhé je tu suchší vzduch oproti iným turnajom, ktoré sa hrali minulý týždeň pri mori - loptičky lietajú vzduchom o niečo rýchlejšie a skáču vyššie. Madrid si tak vyžaduje dobrú prípravu.
D. Thiem: ,,It's by far the fastest clay court tournament of the year. The air in Madrid is very dry, that makes the ball fly faster.”
Tu sa nestratia tenisti s kvalitným servisom, ktorí ak chytia optimálny rytmus, prídu si na svoje v podobe ľahších bodov na servise, ktoré na iných antukových kurtoch nemajú. Servis tu v týchto podmienkach jednoducho “píše”.
Podľa predpovedí nás čaká prevažne slnečné počasie s teplotami do 20 stupňov. Minulý rok tu boli v tomto čase tridsiatky. Aj tak možno v nasledujúcich dňoch rozhodne očakávať rýchle podmienky. V prípade dažďa majú organizátori k dispozícii 3 kurty so zaťahovacou strechou.
I.Swiatek: ,,You just have to be ready for every shot, because I felt in practices, and even today, that when I did something like a small mistake technically, the ball went out, like 2 metres. So you really have to be careful here, and just really really focus on technique."
Garcia: ,,These are good conditions for me and the aggressive players in general."
Plíšková: ,,It's pretty fast, it's like half-indoor tournament."
Anderson na rozdielne podmienky medzi veľkým centrom a menšími vonkajšími kurtmi: ,,On the centre court you can not see it that much, but on small courts with the fence nearby, it becomes faster than a hard court."
Shapovalov: ,,Maybe it’s the altitude, the fast courts. I felt really comfortable as soon as I got on these courts so I feel like I kind of found my range, found my game on this surface.”
Nadal: ,,In Monte Carlo and Barcelona, you have the feeling that you are in control of the situation. Here, it's difficult to have the same feelings, the first days. It takes you time to adapt to how the ball bounces and flies. Everything is a little bit more difficult."
ATP Madrid Masters
FINÁLE 2023: C. ALCARAZ - (LL) J. L. Struff 6-4 4-6 6-3
PREKVAPENIE 2023: Kvalifikanti
TOP 4 2024: J. Sinner, C. Alcaraz, D. Medvedev, A. Zverev
DIVOKÉ KARTY: J. Fonseca, M. Landaluce, Z. Bergs, J. Shang
ODHLÁSENIA: N. Djokovic, L. Djere, A. Cazaux, M. Berrettini, A. Murray, M. McDonald, M. Čilič
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011: 28,99 % (posledných 5 rokov až 35% / 2023: až 37%!)
Struff ako Lucky Loser finále, Karatsev ako kvalifikant semifinále, Daniel Altmaier ako Lucky Loser štvrťfinále. Áno, všetko v jednom ročníku 2023. Madrid minulý rok mimoriadne prial kvalifikantom (ktorý robili prekvapenia ale aj ročníky predtým každý rok) a kurzovým prekvapeniam. Minulý rok sa naplno ukázalo, ako mimoriadne dôležitá je aklimatizácia na tomto turnaji. Prednasadení tenisti mali problémy proti hráčom so zápasom vo vačku. Až 19 hráčov (z 32) v druhom kole proti nasadeným tenistom vyhralo prvý set alebo zápas.
Posledné dva ročníky vyhral Carlos Alcaraz, pričom od roku 2009 (od kedy hráme v Madride na antuke) turnaj vždy vyhral niekto z TOP 5 nasadených (okrem Alcaraza (2021), ktorý bol v tom čase sedmičkou turnaja).
WTA Madrid
FINÁLE 2023: A. SABALENKA - I. Swiatek 6-3 3-6 6-3
PREKVAPENIE 2023: QF M. Sherif; SF Kudermetovej
TOP 4 2024: I. Swiatek, A. Sabalenka, C. Gauf, E. Rybakina
DIVOKÉ KARTY: A. Eala, C. Wozniacki, Linda a Brenda Fruhvirtová, A. Anisimova, E. Raducanu, Jimenez Kasintseva, R. Montgomery
ODHLÁSENIA: J. Pegula, Yafan Wang, Ka. Plíšková, M. Bouzková
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011: 29,62 % (2023: 35%)
Víťazka ženského turnaja vzišla vždy spomedzi nasadených tenistiek (okrem 2010 - Rezai), pričom na výnimku Jabeur, Halep a Rezai, všetky boli nad 175cm vysoké. Kvalitný servis alebo skvelý pohyb je tu výhodou. 5 kvalifikantiek (Alexandrova (SF 2022), Tig (2016), Garcia (2014), Lepchenko (2012), Dushevina (2009)) tu doteraz prešli do QF.
Podobne ako aj u mužov, mimoriadne prekvapivý turnaj oproti posledným ročníkom sa minulý rok hral aj na WTA strane. Avšak tu naopak kvalifikantky tu tak do konečného rezultátu turnaja ako na ATP strane neprehovoril - dokonca ani 3. kolo neurobila ani jedna kvalifikantka. O finále sa postarali TOP 2 nasadené tenistky.