Internazionali BNL d´Italia
Turnaj v Ríme je jeden z najprestížnejších turnajov na okruhu s históriou už od roku 1930. Vtedy sa pod názvom Italian open hralo v Miláne do roku 1935. Odvtedy sa turnaj odohráva v Ríme na Foro Italico až dodnes.
Prechod z Madridu nie je jednoduchý. Pokiaľ to v Madride v nadmorskej výške a pri zväčša a suchom slnečnom počasí poriadne lietalo tuna to bude rozhodne pomalšie a podmienky ťažšie.Jednak je Rím na úrovni mora a maže sa tak faktor nadmorskej výšky a za druhé je to počasie. Rím je v tomto období náchylnejší na zrážky. Tento rok by mal dážď ovplyvniť priebeh turnaja hlavne v jeho úvode, keď sú hlásené prehánky od utorka do piatka.
Edmund: ,,It's just different coming from Madrid, it's one extreme to the other in the conditions. The ball flies there, whereas it's tough to get cheap points here, because it’s so heavy."
Pochopiteľne vplyv na podmienky má počasie, ktoré by malo byť slnečné a relatívne pekné v druhej polovici turnaja a tým podmienky môžu byť rýchlejšie aj v Ríme.
A.Barty: ,,They are very different conditions. Obviously in Madrid, with the little bit of altitude, the ball can be quick and flighty through the air, and here in Rome, it can also be quick, but the clay feels a little thicker. Each year the conditions change though. If it's hot or cold, it has an effect."
Často krát majú tenisti po Madride oproti aklimatizovanejším tenistom problémy a pomalšie štarty nie sú ojedinelé. Posledným komu sa podarilo vyhrať Madrid - Rím double je Nadal v roku 2013 a Djokovicovi sa to podarilo len raz (2011).
Minulý rok, keď sme hrali prvý krát Madrid - Rím double v tomto dvojtýždňovom 96 draw formáte finalisti z Madridu vyleteli vo vysokých kurzoch:
Alcaraz vyhral Madrid, v Ríme vypadol v 3R s Marozsanom v kurzoch az @30
Swiatek po finále v Madride vyletela v QF proti Rybakine @5
Sabalenka po titule v Madride vyletela hneď na úvod s Kenin 67 26 @9+
po finále v debli v Madride vyhoreli v Ríme ruské duo Rublev - Khachanov
u žien po debli vyhoreli Gauff s Pegulou
Tsitsipas po zápase s Nadalom, ktorého v Madride porazil ale v Ríme s ním prehral 36 46 (2019) : ,,Last week the court was different, much slower. I guess that helps him. He feels more sure with himself, has more time to execute his plan ... In Madrid, as I said, altitude, courts are faster, balls are faster. The shots that I played today, I played similar shots last week. Today those shots felt really slow and he had plenty of time to pass me when I was approaching to the net, which in Madrid it felt quite different. It didn't feel like I had much control of my shots... The court speed was the difference, I would say. But he played pretty much the same. Maybe a little bit better, but not a noticeable difference."
Tenisti tu neraz porovnávali rýchlosť medzi jednotlivými kurtmi. Podľa ich vyjadrení je ikonický Pietrangeli kurt najpomalším nasledovaný centrálnym dvorcom. Ostatné vonkajšie kurty sú menšie / užšie a tak sa na nich horšie bráni:
Cecchinato v 2019 po prehre s Kohlim na jednom zo štvorice zadných menších kurtov: ,,I was hurt by the small court, fast and with little clay. I was hoping for the Pietrangeli or the Grandstand. I had no landmarks, it almost seemed like an indoor match."
Simona Halep po zápase na pomalom a ikonickom Pietrangeli kurte: ,,It’s tough to make winners on this court, for me, but it’s good when I can build the point."
N. Djokovic na Pietrangeli: ,,Compared to Court Centrale, the surface is slower but that is normal and there are often differences between the different courts at each tournament."
Taliani sa rok čo rok postarajú v kvalifikácii i v hlavnej súťaži o nejedno prekvapenie najmä na nádhernom Pietrangeli kurte, ktorý je akýmsi magickým miestom pre všetkých talianskych tenistov. Tu sa dokážu vypnúť k výborným výkonom a uhrať výsledky i s najlepšimi. V tom im pomáha od samotných kvalifikacii fantastické fanatické domáce publikum. Aj samotný Fabio Fognini pri našej návšteve v roku 2019 šiel hrať veľký zápas s Tsitsipasom na menší Pietrangeli ako na center a tá atmosféra bola fenomenálna.
Prehľad posledných najväčších úspechov domácich v kvalifikáciach či v main draw:
2023 - Cecchinato, Maestrelli, Fognini či Napolitano spravili dovedna 6 kurzových prekvapení v main draw či kvalifikácii
2022 - Zeppieri zdolal v kvalifikácii Molčana @3,50
2021 - Sonego na ceste do semifinále v @4 kurzoch porazil Rubleva i Thiema; Mager easy porazil De Minaura 64 63 @2,6
2020 - Musetti porazil Wawrinku @4 (a aj NIshikori @2,00+) , Travaglia Čoriča @2,9; Sinner Tsitsipasa @3,8
2019 - Baldi v kvalde porazil Kližana @6+, v main draw Berrettini Zvereva @2,4+, Sinner Johnsona @2,2+
2018: Baldi v kvalde porazil Fucsovicsa @6+ a Garciu Lopeza @4+ v 1R zobral Basilashvilimu set, 1R Cecchinato zdolal Cuevasa @2,80, 1R Berrettini Tiafoeho @2,7, Fognini porazil Thiema @3+ a s Nadalom uhral set
2017: Fognini porazil Murrayho @3, Mager zobral set Bedenemu @9, v kvalde Arnaboldi Estrellu @2,4+
2016: Cecchinato zobral set Raonicovi @9+, Sonego set Sousovi @6,5+, Volandri Ferrerovi @7+ (v kvalde ako dog porazil Jaziriho a Stepanka)
ATP Rím
FINÁLE 2023: D. MEDVEDEV - H. Rune 7-5 7-5
PREKVAPENIE 2023: Kvalifikanti Hanfmann, Marozsan / prvý ATP titul Medvedeva na antuke
TOP 4 2024: N. Djokovic, D. Medvedev, A. Zverev, A. Rublev
DIVOKÉ KARTY: Zeppieri, Fognini, Napolitano, Vavasorri
ODHLÁSENIA: Sinner, Alcaraz, Lehecka, Djere, Diaz Acosta, Murray, Cazaux
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011: 27,82 %
Od triumfu Carlosa Moyu (v roku 2004) až 15 ročníkov vyhrali Rím duo Nadal (9x) - Djokovic (6x). K nim sa pridali A. Murray (2016), A. Zverev (2017) a naposledy D. Medvedev (2023).
Od roku 2009 sa len štvorici tenistov z kvalifikácie podarilo postúpiť minimálne do QF. Lucas Pouille ako LL v roku 2016 (dostal sa priamo do druhého kola a následne porazil iného kvalifikanta Gulbisa, Ferrera ako @4+ underdog a po Monacovom odhlásení sa ocitol zrazu až v spomínanom SF).
Keď sa turnaj v roku 2020 hral na jeseň Dominic Koepfer (od kvaldy porazil až 5 tenistov ako kurzový underodog) spravil QF a rok na to sa k nim pridal F. Delbonis. Minulý rok sa kvalifikantom podarilo zvíťaziť 6x v pozícii kurzového outsidera. Najďalej sa podarilo postúpiť Hanfmannovi do QF.
WTA Rím
FINÁLE 2023: E. RYBAKINA - A. Kalinina 64 10 ret.
PREKVAPENIE 2023: Finálová dvojica
TOP 4 2024: I. Swiatek, A. Sabalenka, C. Gauff, E. Rybakina
DIVOKÉ KARTY: M. Trevisan, Paganetti, Stefanini, Pigato, Di Sarra, Brancaccio, Pedone, Errani
ODHLÁSENIA: J. Pegula, Ka. Plíšková, M. Bouzková
ÚSPEŠNOSŤ UNDERDOGOV od roku 2011: 29,05 %
U žien sa kvalifikantkám darí výraznejšie ako u mužov, keď v posledných rokoch tu postupuje z prvého kola zhruba každá druhá a za posledných 11 rokov sa až dva krát stalo, že jedna z nich postúpila do semifinále (2013 - Halep, 2015 - Gavrilova), v roku 2017 sme mali v QF dve tenistky, v 2018 zas ani jedna neprešla do tretieho kola, v 2019 Sakkari semifinále, na jeseň 2020 dokonca len dve kvalifikantky / LL neprešli cez prvé kolo (!). Minulý rok v novom formáte postúpili len 4 kvalifikantky cez prvé kolo a urobili v main draw dokopy 5 kurzových prekvapení. Najďalej spomedzi nich prešla Osorio (4R).
Od titulu Sereny Williams v roku 2013 nevyhrala žiadna tenistka Madrid - Rím double.
Ak sme hovorili u mužoch o prekvapeniach domácich v kvaldách či main draw, tak pri taliankach je to úplne opačne - čítajte dobre: od roku 2015 do jesene 2020 ťahali talianky až 15 zápasovú šnúru prehier v main draw! Od spomínaného roku 2015 majú talianky v main draw slabučkých 6:41.