ROLAND - GARROS PREVIEW
French Open alebo aj Medzinárodné majstrovstvá Francúzska v tenise alebo najčastejšie Roland Garros je bez pochýb jeden z najobľúbenejších a najsledovanejších turnajov na svete. Svoju históriu píše už od roku 1891! Turnaj nesie pomenovanie po pilotovi Rolandovi Garrosovi, ktorý v roku 1913 ako prvý preletel cez Stredozemné more.
Tenisový komplex sa rozprestiera na ploche viac ako 8 hektárov, s troma hlavnými kurtmi - Philippe-Chatrier s kapacitou 15,000, kurt Suzanne Lenglen s kapacitou 10 068 miest a najnovším kurtom je kurt Simonne Mathieu s kapacitou 5,000. Od tohto ročníka budú organizátorom k dispozícii už dva kurty so zaťahovacou strechou. K centru sa pridá tento rok aj kurt Suzanne Lenglen, kde zatiahnutie strechy bude trvať 15 minút a slávnostne ju otvoria v nedeľu 26.5.
Prechod pre fanúšikov medzi jednotlivými dvorcami nie je vôbec jednoduchý. Jedná sa o stiesnený priestor, rozloha dejiska turnaja oproti iným Grand Slamom je neporovnateľne menšia. Dlho sa viedli debaty o tom, že sa turnaj presťahuje z centra niekde na periférium mesta - totižto v aktuálnom mieste nie je priestor na rozšírenie areálu. Až do roku 2020, kedy sa po pandémii presunul turnaj na jeseň, kvôli rezidentom sa tu nehrali ani nočné sessions. Tých bude tento rok dokopy 11 od prvého hracieho dňa do stredy 5.6. Zápasy nočnej session budú začínať o 20:30.
Počasie a podmienky:
Ako každý antukový turnaj, tak i ten na French open ovplyvňuje predovšetkým počasie. To by malo organizátorom relatívne priať, keďže väčšie a trvalejšie množstvo zrážok sa najbližšie dva týždne v Paríži nepredpokladá pri teplotách okolo 20 stupňov.
C. Garin: ,,Here at Roland Garros it depends a lot on the weather, with sun it is very fast and when it is cloudy it is super slow."
J. Isner: ,,I think when the sun is out the conditions here are great for big servers like myself. I like playing on clay. I think I am probably more comfortable on clay than I am on grass."
Pribudnutím nočných sessions vznikli rozdiely aj medzi hraním počas dňa a večera. Takému Rafovi nočné session pochopiteľne nevoňali.
Nadal: ,,I don't like night sessions on clay. I don't like to play on clay during the night, because the humidity is higher, the ball is slower, and there can be very heavy conditions especially when it's cold. I think that makes a big difference between the way tennis is played on clay during the night and during the day."
Ďalšou zmenou na jeseň 2020 bola zmena lôpt - prešlo sa zo živých Babolatiek, ktoré výborne držali spin a odskok na o niečo ťažšie Wilsonky, ktoré sa vedia rýchlejšie opotrebovať a sú “ťažšie”.
Medvedev: ,,I cannot say 100% if it's the balls, the surface…but from what I heard from all the players, everybody agrees that it's, let's call it slower this year, and the balls get big."
B. Paire: ,,You play with balls that get bigger after two seconds. The new balls don’t even last a game. The balls are rubbish. That’s not the reason why I didn’t win but you can’t play tennis, though, with that type of ball. You can’t attack. You can’t move ahead. It’s impossible to serve an ace. It’s another style of tennis, which is different. It requires physical qualities. It’s a question of who can keep the ball in the court for the longest. You have to hit every ball really hard because it’s not moving. It’s terrible. It’s Roland Garros, one of the greatest tournaments in the world, and we’re playing with these silly balls."
Takému Zverevovi sa lopty páčili: ,,The balls now are way better than before. The Babolat balls were the worst of all time."
Okrem počasia podmienky ovplyvňujú na French open aj kurty - čo kurt to iné podmienky:
Philippe Chatrier - centrálny kurt - tento kurt má jeden z najväčších priestorov medzi samotným kurtom a tribúnami pre divákov. Z tohto ťažia predovšetkým TOP tenisti, ktorí tu majú natrénové príp. odohraté omnoho viac ako nejaký tenista z druhej polovice TOP 100vky prípadne kvalifikant, ktorý hral zápasy na malých vonkajších kurtoch. Ten prechod na centrál je jednoducho cítiť. Kurt prirovnávajú k biliardovému stolu.
Suzanne Lenglen - druhý najväčší kurt - hovorí sa, že je najpomalším zo všetkých, loptička tu má o niečo väčší odskok a perfektne drží spin.
Simonne Mathieu - podľa vyjadrení niektorých tenistov je nový kurt rýchlejším než hlavné dva kurty. Toto je krásny kurt a predovšetkým francúzi tu mali skvelú až partizánsku atmosféru pri ktorej vedeli produkovať nejedno prekvapenie. Hneď v prvom ročníku tohto kurtu napr. Mahut porazil v prvom dni Cecchinata v kurzoch 8, čo bol najvyšší kurz aký v roku 2019 na French open padol.
Vonkajšie kurty - ostatné kurty ako sme spomínali sú oproti hlavným o poznanie menšie, tuna toho miesta medzi lajnami a tribúnami je menej čo nie je po vôli pre “grinderov”, ktorí by si radi zahrali cez dlhšiu výmenu a loptičky musia chytať až niekde zo samých rohov kurtu. Nejaký tenista s big servisom či útočnou hrou bude mať v matchupe proti grinderovi o niečo väčšie šance práve na týchto kurtoch ako na hlavných.